13 Февруари, 2025

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Георги Сава Раковски, архив

Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия

Георги Стойков Раковски (по кръщелно Съби Стойков Попович)  е един от недостижимите върхове на българската национална гордост, еманация на българското национално достойнство, изначален пример за държавник, политик, революционер-реформатор, дипломат, публицист, възрожденски просветител и учен. 

За този титан на мисълта и действието любовта към Отечеството означава безпределна преданост и саможертва в името на свободата на своя народ. 

На днешната дата (25 ноември) преди 163 години  Раковски изготвя в Белград втори, по-пълен вариант на новия си план за освобождение на България. Според него трябва да бъде създаден "един добре въоръжен полк от 1000 добре избрани и окървавени в бой люде с два горски топа, с 4 тобуша и 4 тръби и с два хирурга, и сто конници". Полкът трябва "да се впусне тайно през Княжевац и Балканский хрепт и да маршира по Балкана право за Търново, като се даде сигнала на всякъде с една прокламация или с други някой си знак да се дигат, да пресекат телеграфите, и да затворят пътищата за пощите...".

По същество това е едно надграждане на съставените през 1861 година „План за освобождението на България“ и „Статут за едно Привременно българско началство в Белград“. В тях се застъпва идеята за всеобщо въстание на всички българи, без разлика на тяхното социално положение, а не чрез реформи или с помощта на външни сили (ръководният му принцип е: "Наша свобода от нас зависи"). Той залага на създаването на тайни комитети, които да мобилизират населението за масово участие във въстанието. Основната негова слабост е убедеността, че народът е подготвен за въстание и че въоръженото му ядро трябва да са емигрантските среди. Поради това той организира и ръководи в Белград Първата българска легия (1862 г.) и работи за създаване на съюз на балканските християнски народи за борба срещу турското робство (1863 г.). Раковски основава сред българските емигранти и  революционна организация "Върховно народно българско тайно гражданско началство" (1866 г.), разработва "Привременен закон за народните горски чети за 1867-о лето". 

До края на живота си Раковски работи за осъществяване на революционните си планове. Но най-голямата заслуга на този демократ по дух, талантлив  публицист и журналист, всеотдаен историк и етнограф, е, че той е един  от първите наши възрожденци, прозрели зловещата имперска роля на Русия. Негови са думите: „Колкото пъти руските войски са минували Дунава, най-големи опустошения и разорения е претърпяло нашето бедно Отечество (...) Мъки чакат всеки българин, влязъл в железните нокти на Русия“.

Сподели:
Преди 221 години издъхва философът на разума и морала

Преди 221 години издъхва философът на разума и морала

Поетът Хайнрих Хайне пък го нарича "унищожител на старите догми и създател на нови идеи"

Антибогомилският събор на цар Борил: Началото на българското проклятие

Антибогомилският събор на цар Борил: Началото на българското проклятие

Според Петър Дъново тхвърлянето на богомилското учение, което носи идеи за реформиране на живота и социалния строй, е довело до петвековното османско владичество над България

11 февруари 1872 г.: Нямаме свобода, но получаваме право да си изберем екзарх!

11 февруари 1872 г.: Нямаме свобода, но получаваме право да си изберем екзарх!

Българската екзархия обединява земите ни в нашите етнически граници, където се говори български език