28 Юли, 2026

Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС

Снимка: архив

Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността

На 15 февруари 2000 г. България започва официални преговори за присъединяването ни към Европейския съюз. Членството в ЕС отвори нови икономически възможности за страната ни като България получи достъп до единния европейски пазар. Това бе тласък в търговията и икономическото сътрудничество зад граница.

Страната ни получи финансова подкрепа и достъп до структурните фондове на ЕС за сближаване на икономиката с другите страни от съюза.

В процеса на присъединяване България прие законите и регламентите на Европейския съюз. Процесът предизвика напредък на политическо развитие в посока към демократично управление.

Членството в съюза на Европа, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на ЕС. Гражданите на другите държави-членки на съюза придобиха същото това право за България. 

Процесът на присъединяване бе и предизвикателство за страната заради проблемите с изчистването от корупцията, престъпността и недобрата ефективност на съдебната система, което налага извършването на реформи и след като станахме член на Европейския съюз.

Ставайки пълноправен член в общността, България получи правото да изпраща членове на Европейския парламент за представяне на своите интереси.

Сподели:
Славен ден: Преди 1215 години кан Крум разбива византийците на Никифор I

Славен ден: Преди 1215 години кан Крум разбива византийците на Никифор I

Битката при Върбишкия проход е грандиозна военна и политическа победа, тъй като това е вторият византийски император, след Валент 400 год., който пада убит по време на бран

Да си спомним за Висоцки - бардът, когото властта не можа да накара да замълчи

Да си спомним за Висоцки - бардът, когото властта не можа да накара да замълчи

Истината за неговата кончина едва ли някога ще излезе наяве, но за хората, които са го познавали и обичали, Висоцки ще остане завинаги “войн”, а песните му - "безсмъртни"

Памет за Васил Друмев – възрожденецът, белязал литературата, църквата и държавата

Памет за Васил Друмев – възрожденецът, белязал литературата, църквата и държавата

Писател, държавник и духовен водач, той е останал в българската история като Климент Търновски

Коментари (0)