Темата за членство в НАТО е поставена за първи път на 23 юни 1990 г., когато Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване към Алианса. Малко по-късно, на 13 юли 1990 г., Министерството на външните работи приема поканата за установяване на редовни дипломатически връзки със Северноатлантическия договор.
През август същата година посланикът на Република България в Кралство Белгия Леа Коен е упълномощена да поддържа дипломатическите връзки с НАТО. Малко по-късно български външен министър Любен Гоцев прави първото посещение в Главната квартира на Алианса, а през 1991 г. е второто посещение в Главната квартира на НАТО - от българския министър-председател Димитър Попов. През същата година за първи път в България идва Генерален секретар на НАТО Манфред Вьорнер.
На 14 февруари 1994 г. първият президент на България Желю Желев подписва Рамковия документ, с който страната ни се присъединява към програмата „Партньорство за мир”.
1995 е годината когато България се присъединява към Споразумението между страните членки на НАТО и държавите от „Партньорство за мир” по статута на техните въоръжени сили, регулиращо правния статут на силите, които участват в партньорство на чужда територия.
На 29 януари 1997 г. новоизбраният президент на България Петър Стоянов посещава Главната квартира на НАТО в Брюксел, като изразява категоричната ни позиция за пълноправно членство на страната в Северноатлантическия съюз, получила значителна обществена подкрепа на президентските избори.
По-късно през същата година Народното събрание приема Декларация за национално съгласие по присъединяване на страната ни към НАТО, като основен национален приоритет.
В края на 1997 г. Правителството взима решение за откриване на постоянна дипломатическа мисия на България към НАТО и Западноевропейския съюз в Брюксел. Първият ръководител на мисията връчва акредитивните си писма през 1998 г.
На 18 март 2004 г. Народното събрание на България ратифицира Северноатлантическия договор, подписан за първи път от страните-основателки на пакта през 1949 г. във Вашингтон.
И на важната за страната ни дата, 29 март 2004 г. документите по присъединяването към Северноатлантическия договор на седемте нови членки - България, Естония, Латвия, Литва, Словакия, Словения и Румъния - са представени във Вашингтон. Това е и датата на приемане на България в НАТО.
Още от От редактора
1 април: Изчезналият ден в България, когато заменяме старото летоброене с Григорианския календар
На 21 март 1916 г. у нас излиза закон, според който денят, който следва 31 март, не е 1 април, а 14 април 1916 г., т.е. „прескочени“ са 14 дена. Цар Фердинанд I издава указ за въвеждането на новия закон.
Паметна дата: Преди 102 години премиер и 6 министри са осъдени на доживотен затвор
Историческа справка показва, че след Освобождението до 1944 г. пет премиери са лишавани от свобода и една дузина министри са били осъдени за престъпления срещу държавата
Роден е Филип Димитров, премиерът, преобърнал политиката ни в посока към Запада, ЕС и НАТО
Политикът от Съюза на демократичните сили е министър-председател на България от 8 ноември 1991 г. След вот на недоверие, породен от устремния ход на правителството за "смяна на системата", напуска поста на 30 декември 1992 г.