24 Ноември, 2024

Петър Андронов за еврото: Срещу сценария, с който ни плашат, има по-добър сценарий

Петър Андронов за еврото: Срещу сценария, с който ни плашат, има по-добър сценарий

Петър Андронов

Влизането в "Клуба на богатите" трябва да е стремеж, смята председателят на Асоциацията на банките

Заради онези, които настояват да се плашим, трябва да има сценарий, от който да не се плашим. Влизането в "Клуба на богатите" трябва да е стремеж. Това е стремеж към по-добър стандарт на живот, към стабилност на финансите. Лихвите ни ще бъдат до средните в еврозоната. Така председателят на Асоциацията на банките у нас Петър Андронов коментира пред БНТ очакваното от България влизане в чакалнята на еврозоната и в банковия съюз. "Европейската централна банка има право на своята преценка. В Еврозоната имаха доста трудности с няколко страни. Няма как те да не отчетат в собствената си структура и в процеса си лошия опит, който са натрупали през годината, коментира още той. По думите му е съвсем нормално Европейския съюз да иска по-голям контрол на финансите на страните, които ще приемат еврото. На въпрос ще загубил ли независимоста си с влизането в вреозоната, Андронов обясни: "Ще трябва да отстъпим суверенитета на БНБ в процеса на надзора, Европейската централна банка ще бъде лидер. ЕЦБ прилага стандарти в 19 други страни, които ще важат и за нас. Тя ще проверява качеството на операциите, управлението на банките, надежността на капитала им и кредитния им портфейл при влизана на България в банковия съюз, посочи Андронов. 

По думите му, влизането както в банковия съюз, така и в Еврозоната не би трябвало да плаши хората. Европейската централна банка има право на своята преценка. В Еврозоната имаха доста трудности с няколко страни. Няма как те да не отчетат в собствената си структура и в процеса си, които прилагат лошия опит, който са натрупали през годината".

По думите на Андронов, Европейската централна банка след присъединяването ни към банковия съюз ще може сама да избере кои банки да провери освен най-големите у нас. Той уточни, че "освен изисквания към банките, които ще преминат оценка, има изисквания към съдебната система, публичния сектор, изобщо стандартните постоянни очаквания, които Европейския съюз има."
Сподели: