акедония ще може да стане пълноправна членка на НАТО до пролетта на 2020 г. Това каза представителят на НАТО от отдела за политически въпроси и политика на сигурност Таня Хартман, която отговаря за присъединяването на Македония.
В интервю за изданието "360 степени", няколко дни след като парламентът в Атина гласува договора за името със Скопие, Хартман каза, че подписването на протокола, с който формално ще започне присъединяването на страната към Алианса, ще бъде насрочено "в следващите дни".
Подобна информация идва и от кореспондента на държавната агенция МИА в Брюксел, според която Македония чака всички членки на НАТО да получат съгласието на властите си, за да бъде подписан документът. Агенция "Блумбърг" междувременно съобщи, че Гърция се е съгласила да бъде първата страна, която ще го направи, а след това ще влязат в сила и конституционните промени (сред тях - смяна на името), заложени в Преспанския договор.
Щом всички подпишат, Македония ще може да участва в дейностите на НАТО като поканена страна, обяснява служител на Алианса. Ако това действително се случи до няколко седмици, македонският министър на отбраната ще може да участва дори в срещата на ресорните министри на Алианса, насрочена за 13 февруари.
Според Хартман подписването не би могло да се отложи с повече от "няколко седмици", но ратификацията може да отнеме време - в случая с Черна гора например бяха необходими 12 месеца. Щом тя се осъществи обаче, Македония ще може да стане четвъртата (след Хърватия, Албания и Черна гора) членка на НАТО от Западните Балкани.
Следете с Фактор
България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
- 10:02, 24 Ноември, 2024
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.