24 Ноември, 2024

Представител на НАТО: Македония има шанс до 2020 да стане пълноправна членка на Алианса

Представител на НАТО: Македония има шанс до 2020 да стане пълноправна членка на Алианса

акедония ще може да стане пълноправна членка на НАТО до пролетта на 2020 г. Това каза представителят на НАТО от отдела за политически въпроси и политика на сигурност Таня Хартман, която отговаря за присъединяването на Македония.

В интервю за изданието "360 степени", няколко дни след като парламентът в Атина гласува договора за името със Скопие, Хартман каза, че подписването на протокола, с който формално ще започне присъединяването на страната към Алианса, ще бъде насрочено "в следващите дни".

Подобна информация идва и от кореспондента на държавната агенция МИА в Брюксел, според която Македония чака всички членки на НАТО да получат съгласието на властите си, за да бъде подписан документът. Агенция "Блумбърг" междувременно съобщи, че Гърция се е съгласила да бъде първата страна, която ще го направи, а след това ще влязат в сила и конституционните промени (сред тях - смяна на името), заложени в Преспанския договор.

Щом всички подпишат, Македония ще може да участва в дейностите на НАТО като поканена страна, обяснява служител на Алианса. Ако това действително се случи до няколко седмици, македонският министър на отбраната ще може да участва дори в срещата на ресорните министри на Алианса, насрочена за 13 февруари.

Според Хартман подписването не би могло да се отложи с повече от "няколко седмици", но ратификацията може да отнеме време - в случая с Черна гора например бяха необходими 12 месеца. Щом тя се осъществи обаче, Македония ще може да стане четвъртата (след Хърватия, Албания и Черна гора) членка на НАТО от Западните Балкани.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.