Санкциите, наложени на Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, както и на още трима българи, са „най-широкообхватното еднократно действие“ на САЩ срещу корупцията, правено по закона „Магнитски“ досега. Това заяви първият заместник-помощник секретар на американското финансово министерство Пол Ахърн, който представи пред журналисти в сряда вечерта обявения минути по-рано акт на Вашингтон спрямо тримата.
Ахърн е на второ посещение в София, което е започнало в началото на седмицата, съобщи "Свободна Европа". Преди обявяването на санкциите срещу тримата, Ахърн и американският посланик Херо Мустафа са имали срещи с президента Румен Радев, представители на служебния кабинет на Стефан Янев и на предишното правителство, включително Бойко Борисов, други политически лидери и посланици на съюзнически страни. Предстоят и разговори с активисти от неправителствения сектор.
Официална среща с главния прокурор Иван Гешев обаче не е предвидена в програмата за посещението на първия заместник-помощник секретар на финансовото министерство на САЩ.
Американските власти са готови да си сътрудничат с българските разследващи органи, ако те проявят такова желание. Запитан дали Държавният департамент ще предостави на прокуратурата информацията за корупционните действия на Пеевски, Божков и Желязков, той заяви: „Могат да видят какво твърдим за тези лица. По линия на двустранното сътрудничество ще се радваме да работим с чужди юрисдикции, доколкото можем“.
Помолен да уточни какви източници е ползвало разследването на финансовото министерство на САЩ, Ахърн не влезе в конкретика, но посочи, че са анализирани отворени данни, публикации в медиите и информация от американски и партньорски институции.
Той отказа да съобщи кога е започнало проучването на корупционното поведение на тримата санкционирани, но увери, че „това не е политическо действие“. По думите на Ахърн, когато с колегите му са започнали да работят по случая, не са предполагали, че малко повече от месец след края на разследването в България ще има предсрочни парламентарни избори.
Друг въпрос, на който Ахърн не даде конкретен отговор, е дали Вашингтон е анализирал ролята на Делян Пеевски в дейността на Корпоративна търговска банка и последвалия през 2014 г. фалит. Наблюдаващият тогавашното разследване за фалита на банката и настоящ главен прокурор Иван Гешев нееднократно е заявявал, че държавното обвинение не е открило никакви доказателства срещу бившия депутат от ДПС.
Помолен да коментира какви последствия очаква да има за тримата санкционирани, Ахърн сподели, че САЩ ще поканят „всички юрисдикции, които имат подобни закони, да се присъединят към нас в тези действия“.
Всеки, който си има работа с тези компании или хора, рискува да попадне под ударите на санкциите.
Посланик Херо Мустафа припомни, че САЩ вече забраниха на съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд да влиза на американска територия заради „корупционно поведение“, а сега към българския списък добавят „бивш правителствен служител, олигарх, политик, бизнесмен“.
България
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.