9 Април, 2026

Премахнаха фейсбук страницата "Копейкин", роди се нова

Премахнаха фейсбук страницата "Копейкин", роди се нова

илюстративна снимка: БГНЕС

Нейното издирване започна преди две седмици от ГДБОП по поръчение на бившия вече вътрешен министър Митов

Фейсбук страница „Копейкин“, която предизвика нееднозначни реакции сред потребителите в социалните медии, беше окончателно изтрита днес. Свалянето на анонимния канал, с немалко последователи, се случва точно две седмици след като ГДБОП официално тръгна по  дирите му.

Интересът на службите към страницата се прояви в средата на февруари от вътрешния министър в оставка Даниел Митов. В отговор на парламентарно питане от партия „Възраждане“, Митов призна, че ГДБОП активно издирва IP адресите на администраторите. Формалният повод за акцията бе видеоклип от Панагюрище, показващ как български доброволец от фронта в Украйна сваля и стъпква руското знаме с думите „Слава на Украйна! Да живее България!“.

Въпреки че видеото е споделено съдържание, властите го използваха като законова база за „проверка на поругаване на чужди символи“.

В свое интервю пред вестник „Сега“, дадено малко преди изчезването на страницата, анонимният администратор бе категоричен, че „все още сме в Европа, а не част от Руската федерация, в която арестуват за коментари. По неговите думи няма нарушение на закона, но вероятно целта е да бъдат сплашени критичните гласове към управляващите в страната“

Малко преди страницата да спре да съществува, тя публикува остри критики, насочени към временния шеф на ДАНС Деньо Денев и неговата съпруга Ирена Георгиева-Денева. И това  не е първата подобна атака – през годините страницата редовно осмива лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов (откъдето произлиза и името ѝ), както и фигури от целия политически спектър, твърдят наблюдателни потребители.

По-късно днес се появи нова страница "Копейкин".

"От сигурен източник, на когото имам пълно доверие, знам, че единственият начин една фейсбук страница, която няма никакви нарушения и наказания, да бъде свалена, е само по сигнал от милиционерските власти, пуснат директно към МЕТА! Идват избори, които ГЕРБ грандиозно ще загубят. Кое не е ясно?", пише авторът в новия си профил.

Сподели:

Коментари (0)

Трагедия: Камион прегази жена на пешеходна пътека в София

Трагедия: Камион прегази жена на пешеходна пътека в София

Към момента се уточнява самоличността на жертвата

Община Тетевен с инициатива - засажда фиданки по случай Седмицата на гората

Община Тетевен с инициатива - засажда фиданки по случай Седмицата на гората

Всяко засадено дърво е символ на грижа и вяра, че заедно можем да съхраним богатството на нашата природа за идните поколения

Започва голямото Великденско пътуване, АПИ с призив към шофьорите

Започва голямото Великденско пътуване, АПИ с призив към шофьорите

Над 700 полицейски екипа ще следят за безопасността по пътищата в следващите дни