18 Август, 2026

Премиерът Димитър Попов подписва първото споразумение с МВФ

Премиерът Димитър Попов подписва първото споразумение с МВФ

На днешната дата, преди 29 години служебното правителство на Димитър Попов подписва първо споразумение с Международния валутен фонд (МВФ).

То обхваща периода 15 март 1991-15 март 1992. По него са предвидени покупки на специални права на тираж за 279 млн. и 60,6 млн. СПТ по т.нар. CCFF (Compensatory and Contingency Financing Facility) като компенсация за повишените разходи на България по вноса на енергийни ресурси във връзка с персийската криза. Поради неизпълнение на параметрите на споразумението последният транш не е получен.

Димитър Илиев Попов е български юрист и политик, министър-председател на 78-то правителство на РБългария (1990-1991).

Роден през 1927 г. в гр. Кула, обл. Видин, Попов е завършил право в СУ "Климент Охридски". Работил като юрисконсулт в София и съдия в Софийски градски съд.

По време на икономическата криза през 1990 г. оглавява правителството "на националното съгласие", подкрепено от повечето политически партии и с участието на експерти от БСП, СДС, БЗНС. 

През 1992 г. се кандидатира неуспешно за президент от името на Българската демократическа партия.

Димитър Попов ще бъде запомнен и с крилатата фраза: „За Бога, братя, не купувайте!“
Сподели:
Преди 1040 години българите побеждават византийците при Траянови врата, Василий II се спасява с бягство

Преди 1040 години българите побеждават византийците при Траянови врата, Василий II се спасява с бягство

Петнадесет години след като византийците завладяват българската столица Преслав победата при Траянови врата затвърждава успехите, постигнати във въстанието на комитопулите през 976 г

Славната битка на цар Самуил преди 1024 години, когато превзема Адрианопол

Славната битка на цар Самуил преди 1024 години, когато превзема Адрианопол

С победата над града българският цар нанася тежък удар по византийските опити за инвазия в българските земи. Цар Самуил прави почти невъзможното, удържа разпокъсана България да не бъде взета от Византия години наред.

Преди 83  години Цар Борис III за последно се среща с Хитлер

Преди 83 години Цар Борис III за последно се среща с Хитлер

За първи път фюрерът е ядосан по време на срещите си с българския държавник, когото много уважавал, раздялата е хладна, а само след две седмици Борис III умира

Коментари (0)