Бившият съветски президент Михаил Горбачов, който навършва 90 години утре, след напускането на властта, не искал да остане извън политиката и да се изолира. Това каза пред РИА Новости преводачът на бившия съветски лидер Павел Палажченко, цитиран от БГНЕС. "Горбачов продължи да работи, разработваше своите проекти и благодарение на това „се спаси“, сподели Палажченко.
Михаил Горбачов ще навърши 90 години на 2 март. Той ръководи Съветския съюз от 1985 до 1991 г. - първо като генерален секретар на ЦК на КПСС и председател на Върховния съвет, а след това и като президент на СССР. След подписването на Беловежките споразумения през декември 1991 г. Горбачов обяви краят на своето президентство.
"Що се отнася до пост-президентското време, разбира се, беше трудно във всички отношения. Горбачов също беше пионер тук. Той напусна властта, когато не беше никак стар - на 60-годишна възраст - и не искаше да свърши, както той казваше „в тайгата“, извън политиката, изолирано, както направи Хрушчов“, каза близкият сътрудник на Горбачов.
Събеседникът на агенцията отбеляза, че след оставката си Горбачов е участвал в различни проекти - основава Международния фонд за социално-икономически и политически изследвания (Горбачов-Фонд), Международния зелен кръст, инициира създаването на Форум на лауреатите на Нобелова награда за мир.
"Той пишеше много, изнасяше лекции, даваше интервюта, реагираше на случващото се в Русия и по света. И дори сега, когато е в карантина поради пандемията, той следи отблизо всичко, общува с приятели и журналисти. Благодаренине на това той успя да се съхрани", смята Палажченко.
Според него най-големият удар за Горбачов през периода след края на президентството му е бил загубата на съпругата му Раиса Максимовна. Тя почина през септември 1999 г.
Михаил Горбачов
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар