Темата "сигурност" събира президента Румен Радев, премиера Бойко Борисов и заместникът му и министър на отбраната Красимир Каракачанов във Военния клуб в деня на авиацията на дискусия, организирана от лидера на ПЕС Сергей Станишев.
Започна дискусията "Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана". Освен тях във форума участват и политици от различни партии, политолози, анализатора, журналисти, представители на гражданското общество и научните среди.
Форумът бе открит от председателя на Български атлантически съюз Сомолон Паси, е модератор на дискусията.
По случай празника на ВВС първи думата имаше президентът Радев, бивш боен пилот. Той честити 105-годишнината на българските авиатори и благодари на Станишев за поканата.
"Идеята за обща европейска отбрана не е нова и съществува и в първите договори и в Лисабонския договор. Той регламентира постоянни структури на сътрудничество. Този дебат се разгоря отново след конфликта в Украйна. Европа погледна на проблемите на сигурността и от сдруги ъгъл. След срещата на Г-7 това лято европейските лидери в лицето на Меркел и Юнкер заговориха открито, че сигурността на Европа не може да се очаква в чужди ръце. Макрон отиде и по-далечи заговори за военната мощ като начин за отстояване на политиките на Европа. Заговори и за обща военна академия. Виждаме всеобхватен подход и тази обща военна мощ е разглеждана като нов импулс за обединение на Европа", заяви Радев.
По думите му това поставя и редица проблеми като този с военното строителство на общата европейска отбрана. "Бъдещите европейски сили не могат да заместват НАТО, а само да допълват НАТО. Това поставя големия дебат за техните структури, ръководство. Другият проблеми е фрагментацията на европейската военна индустрия. В ЕС има 176 основни въоръжени платформи, а в САЩ са 30. В ЕС има 17 типа основен боен татнк. Финансовите загуби от такъв подход се явяват от 50 до 100 млрд. евро на година. Но пък насилственото обединяване противоречи на принципите на конкурентността и свободния пазар", допълни Радев. Той заяви, че засега Юнкер правилно е отложил обсъждането на тази тема за по-късен етап, като сега се насочат усилия към първите стъпки - общите изследователски програми.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит