24 Ноември, 2024

Радев разговаря със семействата на заложници, държани от "Хамас"

Радев разговаря със семействата на заложници, държани от "Хамас"

снимка: Президентство

Президентът се срещна по-рано с външните министри на Оман и Саудитска Арабия

Освобождаването на цивилните граждани, взети като заложници, е показател за хуманност дори и в условията на война. Това заяви президентът Румен Радев в разговор със семейства на взети за заложници от "Хамас".

Той се срещна с представители на семейства на отвлечени от "Хамас" заложници, част от които са родово свързани с България.

Държавният глава ги запозна с проведените от него разговори с президенти на страни от Близкия изток с молба за тяхно посредничество за освобождаването на заложници.

Той изрази надежда, че независимо от сложната ситуация в региона всички участници в конфликта ще положат усилия за преустановяване на военните действия и търсенето на мирно решение, което да позволи и по-бързото освобождаване на взетите за заложници.

Румен Радев се срещна и с Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк с представители на Американския еврейски комитет /АЕК/.

Той подчерта, че спасяването на еврейската общност в България през Втората световна война е морален пример за света и значимостта на човешкия живот и изгражда силна връзка между двата народа.

По негови думи историята за този героичен акт на България в най-мрачните времена за Европа отразява ценностите на толерантността и хуманизма, които са изконни за българското общество и трябва да се предава през поколенията.

На свой ред изпълнителният директор на АЕК Тед Дойч заяви, че спасяването на българските евреи има изключително важно значение както за еврейската общност в страната, така и за тези по света. Той подчерта, че това е акт с огромно символно значение, на основата на който следва да се развиват приятелските отношения между двата народа.

По-рано българският президент проведе срещи с лидери от Оман и Саудитска Арабия.

Дигитализацията открива нови измерения в икономиката и България и Оман могат да играят съществена роля в цифровата свързаност и гарантиране на нейната сигурност между Европа, Азия и Близкия Изток. Това заяви президентът Румен Радев на среща в Ню Йорк с външния министър на Султаната Оман Сайид Бадр Бин Хамад Ал-Бусайиди в рамките на участието си в 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Държавният глава подчерта възможността Оман да инвестира в развитието на дигиталната инфраструктура в България, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

По време на срещата президентът открои огромния потенциал за развитие на двустранното сътрудничество между България и Оман  в редица перспективни области като високите технологии,  изграждането на големи центрове за данни и енергетиката, за което съществено допринасят разменените визити на министрите на енергетиката на двете държави. Потенциалът на партньорството в икономиката, културата и спорта, също бяха откроени по време на срещата.

Президентът Радев благодари за подкрепа, която Оман оказва в преговорите за освобождаване на капитана и помощник-капитана на кораба "Galaxy Leader, взети за заложници край бреговете на Йемен.

Ускоряването на подписването на двустранните споразумения между България и Саудитска Арабия за сътрудничество в сферата на икономиката и инвестициите ще даде позитивен сигнал на народите на двете държави и на бизнеса. Това бе общата позиция по време на срещата в Ню Йорк на президента Румен Радев и на министъра на външните работи на Кралство Саудитска Арабия принц Фейсал бин Фархан ал Сауд, който е ръководител на делегацията на своята страна в рамките на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН. Отличният политически диалог и потенциалът на бизнеса в двете страни са солидни предпоставки за реализацията на проекти от общ интерес, бе подчертано на срещата.

Като перспективни области на двустранното партньорство бяха откроени високите технологии, комуникациите, транспортната свързаност и логистиката. 

По време на срещата беше обсъдена поредната ескалация на напрежение в Близкия Изток и бе изразена обща тревога от разширяването на териториалния обхват на военните действия и опасността от въвличането на нови държави в конфликта.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас