Президентът Румен Радев представи предимствата за инвестиции в България на бизнес форум в Букурещ
Двустранният стокообмен е нараснал със 7 на сто
Президентът Румен Радев представи днес в Букурещ предимствата за инвестиции в страната ни на Румънско-български бизнес форум, в който участваха представители на над 100 компании от двете страни, информира прессекретариатът на президента. Заедно с румънския си колега Клаус Йоханис, Румен Радев потвърди готовността на институциите да работят за по-добра свързаност между България и Румъния в интерес на гражданите и бизнеса.
Квалифицираната работна ръка, благоприятното данъчно облагане, положителното развитие в сферата на информационните технологии бяха откроени като конкурентни предимства на страната ни в Югоизточна Европа.
В изказването си Румен Радев акцентира и върху политиката, която се провежда за създаването на още по-добър инвестиционен климат у нас. "В България има макроикономическа финансова стабилност, която е предпоставка за постигането на още по-висок ръст на БВП и работим за намаляването на административната тежест и за стимулирането на малките и средни предприятия", заяви президентът. Пред участниците във форума той подчерта, че през последната година страната ни бележи чувствителен ръст на БВП, който е 3,4 процента и е над средното ниво за ЕС, освен това имаме ниска инфлация и сравнително ниско ниво на безработицата с около 7 процента. "Тази позитивна тенденция на икономически ръст в България е гаранция, че вашият бизнес ще намери добро място за реализация на нови проекти", обърна се Румен Радев към представителите на румънските компании.
Президентът отбеляза и тенденцията на нарастване на броя на румънските граждани, които посещават България - 1,1 млн. за 2016 г., както и на българите в Румъния - над 400 хиляди за същия период.
От своя страна, Клаус Йоханис каза, че през последните три години двустранният стокообмен е нараснал със 7 процента и това е доказателство за големия потенциал на двете държави. Той припомни също така, че 29 юни е Международен ден на река Дунав и призова за по-скорошна реализация на общите проекти за изграждането на нови мостове и развитието на транспортна инфраструктура, която свързва България и Румъния.
Още от Свят
Беларуска опозиция предаде на Киев доклад за подготовката на Лукашенко за война
Освен това военните разходи са се увеличили петкратно за последните четири години, а военно-промишленият комплекс на страната е интегриран с руския
„Кралят на Севера“ Анди Бърнам става премиер на Великобритания
Днес 56-годишният запален фен на футболния клуб „Евертън“ е бил част и от музикалната сцена „Мадчестър“, белязала края на 80-те и началото на 90-те години.
Forbes: Смяната на тактиката не помага – украинските дронове провалят щурмовете на руснаците в Донбас
Украинските подразделения използват безпилотни летателни апарати, за да откриват и унищожават противника, като често обезсмислят всякакви опити за напредване.