15 Януари, 2026

Желязков за новите правила за ракията и виното: Това е посегателство върху изконния бит на българина

Желязков за новите правила за ракията и виното: Това е посегателство върху изконния бит на българина

Снимка: архив

Проектът на Закон за виното и спиртните напитки ще бъде преразгледан и обсъден отново със заинтересованите страни

Министерството на земеделието и храните съобщи, че публикуваният на 15 септември 2025 г. Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на проект на Закон за виното и спиртните напитки е свален от платформата за обществени консултации

Получените до момента коментари и позиции, особено от страна на малки производители, сигнализират, че е необходимо допълнително обсъждане и уточнение на част от текстовете.

В тази връзка Министерството ще продължи диалога с представителите на сектора, включително и със заинтересовани лица, за които домашното производство на вино е традиционна дейност, с идеята да бъде постигнат баланс между ефективния контрол и съхраняването на българските традиции.

След провеждане на допълнителни консултации със заинтересованите страни, законопроектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане.

Министерството на земеделието и храните отговаря за политиката по отношение на производството на вино, както и за упражнявания контрол в лозаро-винарския сектор.

Производството и контролът на спиртни напитки, включително ракия, е от компетентността на Министерството на икономиката и индустрията.

"Категорично това няма да стане", заяви министър-председателят Росен Желязков пред журналисти днес във връзка с публикуваните за обществено обсъждане нови правила за производството на домашна ракия и вино,предаде репортер на БГНЕС. "Това е посегателство върху изконен бит на българина и няма да се случи", добави Желязков пред журналисти.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.