Черногорското движение "Европа сега" (ПЕС) спечели 25,6 % от гласовете на предсрочните избори в неделя, съобщи Центърът за мониторинг и изследвания (CEMI) въз основа на прогнозни резултати от представителна извадка от избирателни секции.
ПЕС, която води проевропейска политика и иска по-тесни връзки със съседна Сърбия, не успя да получи достатъчно гласове, за да управлява сама, и ще трябва да търси партньори в 81-местния парламент, за да състави правителство.
"Това е голяма победа... ще разговаряме с всички, които споделят нашите ценности", заяви пред репортери в централата на партията си лидерът на ПЕС Милойко Спаич.
Проевропейската Демократична партия на социалистите (ДПС) и група малки съюзнически партии, които управляваха Черна гора между 1990 и 2020 г., останаха на второ място с 23,7% подкрепа, съобщи CEMI след преброяване 98,7% от бюлетините в представителна извадка от 400 избирателни секции в страната.
Според собственото си преброяване на гласовете ДПС и нейният действащ лидер Даниел Живкович заявиха, че трябва да имат един депутат повече от ПЕС.
От 15 партии и съюзи, участвали във вота, девет се очертава да влязат в парламента, сочи проучването на CEMI.
Очаква се държавната избирателна комисия да обяви окончателните резултати през следващите дни.
Консервативният алианс "За бъдещето на Черна гора", воден от просръбския и проруски Демократичен фронт, събра 14,7%.
Друга проевропейска формация, включваща Демократическата партия и движението УРА на отиващия си министър-председател Дритан Абазович, се класира на четвърто място с 12,2 %, съобщи CEMI.
Алекса Бечич, лидер на Демократическата партия, заяви, че съюзът с УРА ще бъде определящ в коалиционните преговори. "Няма да има правителство без (нашето) движение", каза той.
Черногорците се надяват, че новата администрация ще подобри икономиката и инфраструктурата на страната и ще приближи страната - членка на НАТО, към членство в ЕС.
Гласуването беше първото в бившата югославска република с население малко над 620 000 души, откакто Мило Джуканович, бивш лидер на ДПС, загуби президентските избори през април и се оттегли от властта след 30 години управление.
По данни на CEMI избирателната активност към момента на затваряне на избирателните секции в 20:00 ч. (18:00 ч. по Гринуич) е била необичайно ниска - 56,4 %. Според наблюдателите е имало малко нарушения.
Очаква се вотът да сложи край на политическата безизходица, в която две правителства, дошли на власт след протести през 2020 г., подкрепени от влиятелната Сръбска православна църква, се сринаха след вот на недоверие.
Черна гора се присъедини към НАТО през 2017 г., година след неуспешен опит за преврат, за който тогавашното правителство обвини руски агенти и сръбски националисти. Москва отхвърли тези твърдения като "абсурдни", а сръбското правителство отрече да е замесено.
След нахлуването на Русия в Украйна миналата година Черна гора, за разлика от Сърбия, се присъедини към санкциите на ЕС срещу Москва, изпрати помощ на Украйна и изгони редица руски дипломати. Кремъл включи Черна гора в списъка си с недружелюбни държави. /БГНЕС
Още от Свят
Зеленски в Буча: Европейските съюзници да се обединят, за да предотвратят нови кланета
Украинските власти са започнали повече от 180 000 разследвания на военни престъпления, каза той
Фицо се жалва: Урсула ме нарече пълен идиот
После се отметна, било шега. Според него председателката на Европейската комисия била недоволна, че той е водил преговори с Тръмп относно митата
Джон Болтън: Путин трябва да внимава да не притиска Тръмп прекалено много
Вашингтон вече призна, че няма да се стреми към пълното възстановяване на суверенитета на Украйна, заяви ветеранът на американската политика