Няма скандал в Комисията, защото позициите са известни от дълги години, т.е. откакто се е появил македонския език. С това не занимава комисията, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси между Македония и България. Но със споровете в тази посока само се напластява едно напрежение между двете държави. Защото за специалистите е ясно как е създаден този език. Това коментира в студиото на БНТ проф. Ангел Димитров, който представлява българската страна в тази комисия.
Ако погледнем модерната епоха – от началото на 19 век книжовниците говорят за български език, дори топонимът Македония тогава е изгубен. Но през 1944-5 година две комисии се събират и създават една измислена конструкция и се измисля една различна фонетика, с цел да разграничат този език от българския. Така се налага просръбската линия и се създава т.нар. днес македонски език, обясни професорът.
Ангел Димитров изтъкна, че по времето на прехода във всички бивши соцдържави са се опитали да направят прочит на своето комунистическо минало. Само в Македония гледната точка е съсредоточена през 40-те години на минали век, когато се появява тази незавършена държава. Досега – и на политическо ниво, и в науката, и в образованието няма желание да се излезе от постулатите, които са създадени. Македонските им колеги не могат да излязат от създадената идеологическа рамка.
От македонска страна нашите колеги едностранно прекратиха работата на комисията, с аргумент, че трябва да се занимават с предстоящите избори. Изведнъж се оказа, че работата на Комисията е вътрешно-политически проблем. А ние сме наясно, че има нужда от нова интерпретацията на миналото и то на всички нива.
Остава един голям въпрос – дали ще се възстанови работата, как ще се възстанови и дали ще се възстанови, защото тази комисия е съществен елемент от Договора за добросъседство, който беше подписан. Тя е функция на този договор. Сега обаче съм повече песимист, че тази Комисия ще продължи работата си. Но продължавам да се надявам, че нашите колеги ще осъзнаят важността тази Комисия да продължи да работи. Но да се смята, че не трябва да се прави нищо – също не е добро като подход, посочи проф. Димитров.
Що се отнася до това ще трябва ли България да промени своята позиция относно Македония и бъдещото е членство в ЕС.
Наистина Комисията е функция на Договора за добросъседство. Тя обаче не е единственият елемент от този Договор. Нашите политици трябва да преценят как се спазва този Договор и тогава да формулират ясно и категорично своята принципна позиция, подчерта професорът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас