Вече няколко месеца не заседава съвместната комисия между България и Северна Македония. Пред БНТ проф. Ангел Димитров, който е съпредседател на комисията по историческите и образователните въпроси на България и Северна Македония, каза, че все още не е подписан протоколът от 9-ата среща, макар тя да се е състояла преди повече от 4 месеца.
„Нашите колеги едностранно, без предварителни уведомявания, без разисквания прекъснаха работата на Комисията. Това е единствената причина, друга няма. Предварително беше казано, че прекратяват работата на Комисията, за да не се използва работата й в предизборната обстановка в Р Северна Македония. Това стана 4 месеца преди изборите – това е много дълга пауза; изборите бяха отложени, и не е ясно кога ще са. Може би утре се събират партийни лидери при президента и ще се стигне до някакво решение. Но за нас бъдещата работа на Комисията все още тъне в неизвестност“, уточни проф. Димитров.
Чух, че някой е подхвърлил идеята за онлайн заседания на Комисията, но аз лично съм скептичен към такъв метод на работа, тъй като не успяваме да свършим нещо полезно в директния контакт, а когато започнем да общуване от разстояние, съм сигурен, че това ще бъде използвано за тактическо протакане на нещата. Не ми е приятно да го кажа, но досегашният ми опит го доказва. Още повече, че нашите колеги не са направили това, което са били длъжни да направят – не са завършили протокола от последната ни среща. Ние изпратихме нашия вариант на протокола, но вече пет месеца нямаме отговор.
Създава се и погрешна представа, че са завършени и бележките по учебниците, - далеч не е така, не сме стигнали до крайната позиция, тъй като точно нашите бележки за учебниците от Северна Македония не са разгледани. И точно тук е проблемът – че ако прехвърлим нещата онлайн, не съм сигурен, че ще бъде свършена каквато и да е резултатна работа.
На въпрос изчерпала ли се е работата на Комисията, проф. Димитров съобщи, че такава съвместна комисия не се изчерпва докрай, защото много зависи от политическата обстановка в собствената държава.
„Очевидно в случая имаме предвид всичко това, което се случва в последните месеци в Скопие. Политическата класа в Македония не дооценява или не иска да се вгледа в причините за историческата обремененост в младата държава – те живеят потопени като че ли в митологизираната оценка на миналото и се опитват да съчетаят и използват митовете за епохи, които са противоречиви, несъвместими една с друга, и крайно противопоставени исторически събития или личности. Когато митовете са създадени от политическа доктрина, заложена и създадена в противопоставянето с България – това създава едно напрежение“, допълни проф. Димитров.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."