"След първата доставка на ваксината на Пфайзер имаме 4 500 колеги, които са имунизирани. На 4-и януари очакваме значително повече ваксини. Пратката ще е от 20 000 броя. След това ще започнат доставки на седмична база, но вече със самолет, а не с камиони. До края на януари ще получим и ваксината "Модерна". От "Пфайзер" ще имаме по 150 - 200 хил. ваксини месечно. Имаше колеги, които са разочаровани, че не успяха да се имунизират. Вчера говорих с колеги от Албания, които искрено ни завиждат, че тук вече сме започнали имунизацията, но това е предимството да сме в елитния клуб". Това заяви държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Нова ТВ.
"Успоредно с лекарите започваме да имунизираме старческите домове, а след това постепенно включваме и учителите. Малко е рано. Хората остават с впечатление, че още другата седмица ще ги извикаме. Ако има желаещи, до лятото можем да стигнем до 2 млн. ваксинирани. Единственият начин да се справим с това зло е имунизацията. Надявам се да стигнем заветното число от 70-80% с имунизация", каза още експертът от Националния оперативен щаб.
"Когато шегите са добронамерени, няма лошо. Щеше да е проблем, ако с микробуса (на известна марка кренвирши - б. на ред.) имаше проблем при транспортирането на ваксините. Защо да не ползваме тази техника, с която разполага тази фирма? В САЩ камиони, които разнасят риба тон, возят и ваксини", коментира доц. Кунчев.
"В момента лимитиращият фактор не са политическите решения или парите, а хората. Как да се поеме цялата работа, ако нямаш ресурс? Ако едно общество прецени кой му е най-нужен, инвестира това. Определено лекарите трябваше да са ни по-нужни преди това. През лятото вече ще има набор от ваксини и човек ще може да си избира. България е получила точно толкова ваксини, колкото и другите страни спрямо броя на населението - 1,55%. Балансът е много труден. Ако питате епидемиолозите, щяха да ви кажат, че трябва да затворим всичко, но къде остава икономиката? Получавал съм имейли от хора, които ми пишат как сме им съсипали живота и сме ги оставили на улицата. Ние обаче не работим със заболяване, при което може да се прогнозира всичко. Реагираме както останалите страни. Ние не знаем дори дали ще имаме грипна епидемия. Както виждаме, досега я няма", допълни доц. Кунчев.
"Ако задържим тенденцията и паднем под 200 случая на 100 000, може да се отворят някои училища, молове и други обекти. Специално от моловете са ни обидени, но ние не ги затваряме, защото има магазини, а защото хората се събират и пият кафе. 2021 г. ще е годината на основателната надежда. Според мен хората ще се имунизират, защото видяха, че няма опасност от ваксините", каза още здравният инспектор.
Още от България
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°