Проф. Атанас Тасев коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ намаляването на цената на газа и отговори на въпроса ще намалеят ли сметките ни за отопление със задна дата.
"Ще се търсят начини за компенсиране на потребителите, но директно връщане на надвзетите пари е почти невъзможно", посочи енергийният експерт. В замяна има предвидени механизми, като например за отминалия период да бъдем кредитори на "Топлофикация", а тя занапред да приспадне необходимото от сметките ни за парно.
След като обясни международната конюнктура по отношение на цените на нефта и газа, проф. Атанас Тасев потвърди, че цените като цяло вървят надолу, а от това нашата страна печели.
Що се отнася до ефекта от намалението на цената на газа от Русия със задна дата - отпреди 8 месеца, проф. Атанас Тасев проследи различните етапи на процеса на формиране на цената - от входа на тръбата, докато се стигне до потребителя. В този смисъл наивно е да се смята, че потребителите също ще получат 40% намаление. Разбира се, парите, които те са дали за отопление през този 8-месечен период, ще бъдат върнати, увери той.
Каква ще бъде формата за връщането, предстои да бъде решено. При всички случаи това е работа на КЕВР и се нуждае от обществено обсъждане и от законова промяна. Общата сума от 150 милиона лева ще се мултиплицира във времето, убеден е енергийният експерт.
"Това е най-доброто към момента, което можеше да се постигне", заяви той.
Проф. Тасев изрази благодарност към колегите му, които са преговаряли с руската страна в продължение на 8 месеца. Той заяви, че преговорите с "Газпром" са били много трудни.
Бизнес
Проф. Атанас Тасев: 150-те милиона, надвзети от нас от "Газпром", ще се мултиплицират във времето
Проф. Атанас Тасев
"Топлофикация" ще приспада сумата от бъдещите ни сметки, заяви експертът
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг