„Като се махнат маските, ще се види, дали обществото ни е подготвено да поеме по нов път, а не само да се следват страстите. Да се мисли и за другите, да бъдеш приятен за хората“. Това каза в едно от последните си интервюта пред Faktor.bg проф. Александър Чирков. Светът изгуби един от най-добрите си кардиолози. Проф. Чирков почина във Варна на 82 г. Светилото на българската кардиология е сред създателите на болница "Св. Екатерина".
Заминава през 1966 г. за Западен Берлин, където специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер. Остава там като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия – в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г.
През 1984 г. се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинската академия и заместник-министър на здравеопазването. Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Дълги години е директор на болницата "Св. Екатерина“. Проф. Чирков печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции, трансплантации.
"В България един от основните проблеми е, че в училищата не се отделя внимание на социалната подготовка на децата. Когато създадох моята болница „Св. Екатерина“, всеки петък отделяхме по час-два, за да обучаваме лекарите не как да работят със страст, а с разбиране към пациентите, за да останат доволни. Философията ни беше лекарят да разбере как да постави пациента на първо място. Има една стара поговорка, че когато искаш мир, трябва да се готвиш за война, но тя не е правилна. Лекарите на първо място трябва да са подготвени да бъдат мили и сърдечни към пациентите. Когато човек влезе в болницата, трябва да се чувства като у дома си, с роднини и близки, които го обичат. Така подготвях и учех своите лекари, а не само професионално. Това липсва и при политиците ни днес", каза още проф. Чирков пред Faktor.bg.
"С моите приятели от здравното министерство в Германия сме на мнение, че вирусът е манипулиран. Аз съм сигурен в това. Започна тотално да спада икономиката на Китай, а 1,6 млрд. души страдат жестоко и бягат на Запад и към САЩ. Китайците не са прости хора и се усещат да пуснат един агресивен вирус, който не е насочен към животните, забележете, а към хората, за да страдат и да имат същия проблем и останалите държави. Някои анализатори дори допускат, че Доналд Тръмп също е участвал в разпространението на Covid-19, но виждате как той в момента псува и плюе по Китай, защото и в Ню Йорк умират много хора, дори повече отвсякъде другаде. През Първата световна война от грип умират 18 млн. души от грип, а само 4 млн. от въоръжените действия. През 1944 г., по време на Втората световна война грипът убива 52 млн. души, а от въоръжената война – близо 30 млн. Нямам право да критикувам, но мога да кажа своите съмнения. Аз лично знам как в лабораториите може да бъде манипулиран грипен вирус. Но докато през световните войни вирусът погубва хората по обективни причини – недохранване и бедност, то днес се използва като средство да се унищожи Европа", коментира кардиологът. Той не криеше обидата си, че е изгонен от болницата, която направи с помощта на екипа си. Искаше леви и десни да заровят томахавката. Проф. Чирков призна, че идеите на проф. Петър Дертлиев са изчезнали през 2001 г., с идването на царя.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."