3 Април, 2026

Проф. Димитър Вацов: Радев атакува конституционния ред, работи в синхрон с "Възраждане"

Проф. Димитър Вацов: Радев атакува конституционния ред, работи в синхрон с "Възраждане"

Проф. Димитър Вацов, снимка: архив

"Характерна черта на популизма е, че някой политик си позволява да говори от името на народа като цяло. Казано с термини - да изземе народния суверенитет."

Румен Радев работи в пълен синхрон с Костадин Костадинов и партия "Възраждане" - основните им опорни точки са едно към едно изречени и от единия, и от другия.

Това заяви в интервю за  БНР проф. Димитър Вацов, председател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания и преподавател по философия в Нов български университет.

Той подчерта, че и Костадинов, и президентът пряко атакуват и делегитимират Народното събрание:

"Една личност - Радев, а в другия случай една партия - "Възраждане" - узурпират народния суверенитет. (...) Характерна черта на популизма е, че някой политик си позволява да говори от името на народа като цяло. Казано с термини - да изземе народния суверенитет."

По думите на проф. Вацов президентът прокарва "много тежка граница между властимащите, но не и той, т.е. всички останали от политическия елит и хората":

"Тази линия на противопоставяне е форсиран популизъм", отбеляза експертът.

Според него е силно притеснително, че в изказването на Радев от неделя (8-и юни) се е съдържала "директната атака на конституционния ред в страната":

"Той изрично каза, че политиците са скъсали обществения договор с гражданите и парламентът повече не представлява волята на народа. Това изказване е изключително стряскащо, защото член 1 от Конституцията гласи, че България е република с парламентарно управление, а алинея 3 от същия член 1 гласи, че никоя част от народа, партия, държавна институция или личност не може да иззема народния суверенитет и да се опитва да го представлява. И доколкото ние сме парламентарна република, единствената институция, която като цяло може да представлява народния суверенитет, е парламентът. И изказването на Радев е директна атака срещу конституционния ред." 

Проф. Димитър Вацов посочи, че популисткият вот в България варира в границите на 25 до 30% от гласоподавателите, а сега в рамките на този вот се прави опит за ново разделение:

"Костадинов се радикализира - става радикално проруски говорител, докато "Величие", МЕЧ и ИТН се опитват да говорят същите неща - да сме суверенни и да не ни се меси никой - но с дистанциран от Кремъл говор." 

Сподели:

Коментари (0)

Явор Божанков съобщи за натиск и заплахи от китайското посолство

Явор Божанков съобщи за натиск и заплахи от китайското посолство

"Как чужда дипломатическа мисия разполага с информация за пътувания, срещи и планове на български народен представител?"

„Галъп“: Доверието към Радев спада, пет формации сигурно влизат в парламента

„Галъп“: Доверието към Радев спада, пет формации сигурно влизат в парламента

Според данните на изследването "Прогресивна България" води с 5% пред ГЕРБ, под чертата остават „Сияние“, ИТН, МЕЧ, „Величие“, АПС, „Синя България“

Подадохме искане за четвърто плащане по ПВУ от 900 млн. евро

Подадохме искане за четвърто плащане по ПВУ от 900 млн. евро

"Включени са и медицинските хеликоптери за спешна помощ, но има забавяне при строителството на хангарите", каза вицепремиерът по европейските средства Мария Недина за новия европейски транш