Очаквам Иван Гешев да внесе една динамика в прокуратурата, заяви в "Още от деня" по БНТ бившият служебен премиер и професор по конституционно право Георги Близнашки по повод встъпването на новия главен прокурор от днес в длъжност. "Протестите срещу Гешев бяха много странни, аз ги нарекох "противодържавна дейност", добави той.
"Иван Гешев беше избран с убедително мнозинство. Познавам го като много добър професионалист и човек на действието. Затова очаквам от него да работи енергично, със замах, с по-малко думи, с повече ефективни действия, които да отговорят на исканията от обществото", посочи проф. Близнашки.По думите му прокуратурата се нуждае от повече обяснения за нейната
дейност и от по-голяма обществена енергия, която да ги подкрепя. "Главният прокурор се нуждае от засилена бдителност на обществото, а не от независим главен прокурор.
"Един наблюдаващ прокурор е истински нонсенс, нещо, което въобще не е необходимо, подобна фигура не съществува на европейския континент, а ние бързаме, създаде се една паническа атмосфера след решението на Венецианската комисия, стремеж да се отреагира веднага. В подобни ситуации трябва да се запазва хладнокръвие. По този повод аз си позволих да каза тежки думи по адрес на първите хора в държавата. Този тип "наблюдаващ прокурор" не е познат в европейското право. Това е една идея, заимствана от САЩ, където техният главен прокурор, който е и министър на правосъдието, член е на кабинета, дори има роднински ситуации - братът на Джон Кенедеи - Робърт Кенеди, стана главен прокурор на времето. Затова там се назначава независим прокурор. Но ние не сме американци. Занимаваме се с един фалшив проблем", посочи проф. Близнашки.
За консултациите при президента проф. Близнашки заяви, че този дебат - за мястото на прокуратурата, е напълно излишен и ако въобще започне подобен обществен дебат, тези, които загубиха през 1991 г., ще загубят отново, повторно, заедно с тези, които ще се солидаризират с тях. "Нека президентът сам да си избере - дали иска да бъде на страната на губещите. Той е любознателен човек и е достатъчно да прегледа някои писания по темата и да знае, че ние сме взели най-доброто решение през 1990-1991 г. за излизане на прокуратурата от изпълнителната власт и минавате й към съдебната власт", категоричен е професорът по конституционно право.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро