„2020 е тъжна година. Заради заразата, но много по-тъжна заради паниката и страха, всети покрай нея. Година на трудни и тежки размисли за характера на европейското човечество, показващо тежки травми, тежки липси, тежки дефицити на човешко качество... Налице е пълен разпад на човешка солидарност“. Това каза пред БНР философът проф. Георги Каприев.
Той посочи, че в Европейския съюз има 17 типа различни мерки, което подсказва, че се прави съзнателен опит за експеримент върху способността на европееца да поеме върху себе си тоталитарна тежест.
„Оказва се унизително масова тази готовност. Много лесен отказ, ентусиазиран на места. По аналогия се доближаваме до събития в края на 20-те години на ХХ век, които не ми харесват“.
Проф.Каприев коментира и продължилите с месеци у нас протести срещу управляващите, на които гражданите поискаха оставките на премиера и главния прокурор.
„За мен основният смисъл от протеста беше освобождаване от политическия страх. Едно отваряне на очите. Чувствам се лично обиден от нивото на политическата неграмотност и пренебрежение на човешкото... Първото, което трябва да направят опозиционните на ГЕРБ сили, е да очертаят своята физиономия“.
Философът изрази надежда за 2021 година.
„Надявам се това да е нормална година, защото това, което ми се препоръчва сега като нова нормалност, е радикална ненормалност“.
проф. Георги Каприев, снимка: БГНЕС
Това което се препоръчва като нова нормалност за мен е "радикална ненормалност"
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас