Георги С. Раковски е началото на всички начала в българската история. Раковски създаде държавност преди държавата, Раковски създаде България преди да я има като държава. Той беше първият, който създаде идеята за правителство, за армия и ги създаде, идеята за закони и ги създаде, идеята за наука и я създаде; създаде публицистиката, създаде революционната поезия, с което постави голямото начало на тези жанрове в нашата литература. Това каза проф. Кирил Топалов, председател на Националната асоциация „Георги Стойков Раковски“ в своето слово пред паметника на революционера в Борисовата градина, по случай 200 години от рождението на Георги Раковски.
„Това, за което той се е борел продължава, продължавало е и продължава да бъде задача пред българското общество – да се пази българското, да се пази българският интерес преди всеки друг, да общуваме със своите съседи, но да не им позволяваме да нарушават нашите интереси. Раковски е доказал това с творчеството си, с живота си, с гибелта си, защото той единствен от всички големи революционери не загива, а умира, но фактически, той загива защото тази смърт го постига заради неговия живот“, каза той.
Проф. Топалов обяви, че преди два месеца, асоциацията, която съществува от 25 години, е предложила на президента, министър-председателя, парламента този ден да бъде официално обявен за ден на Раковски.
„Както имаме ден на Ботев, ден на Левски, така трябва да има ден и на този, който ги е създал, на първия измежду първите. Да бъде обявен за официален празник, работен, но ден на Раковски. Дължим това пред паметта на Раковски“, коментира той и подчерта, че хиляди хора подкрепят идеята им.
В същото време вицепрезидентът Илияна Йотова попита дали пазим завещаното ни от революционера, а именно дали имаме тази държава на правила, в която се зачитат човешки права и законите са еднакви за всички.
„Днес отбелязваме два века от рождението на един голям българин, на една невероятна личност, която няма думи, които могат да я опишат. Представете си днес, в XXI век, как можем да на рисуване портрета и да опишем един човек, който е чудесен публицист, господар на словото, на българския език, на публицистиката, дипломат, гъвкав, умен, владеещ няколко езика – стари и нови. Човек с невероятна енергия. Човек, който провиди бъдещето на държавата тогава когато нея все още я нямаше. Човек, който на теория изгради българската държавност преди свободата на България. Човек, който днес от преди два века ни казва нещо:"Хей, българи, днес държава имате, но пазете държавността", каза Йотова и призова в навечерието на политическите страсти днес да пазим този завет.
Вицепрезидентът добави, че отправна точка в 46 годишния живот на Раковски е образованието и всичко е посветил на това народът да бъде образован.
„Защото няма как да познаваш народа си и как да градиш бъдещето си, ако не знаеш кой си, ако не знаеш писмото, ако не знаеш четмото и ако не си достатъчно силен, за да бъдеш съперник на всички, които те заобикалят, дори на една империя която тогава се смята за несломима“, каза още в словото си тя и посочи, че въпреки краткия живот на големите ни герои като Ботев, Левски, Раковски, но въпреки това тя е написала историята на цяла България, на нацията и на народа ни. По думите на Йотова такива хора ни липсват и изрази надежда, че и днес има такива, макар и да са съвременни. Тя призова да се вслушаме в думите на Раковски, който казва, че преди него на първо място стои България, както трябва да бъде днес и за всеки един от нас. Йотова обаче забрави или умишлено не спомена основния завет на Раковски:„Мъки чакат всеки българин, влязъл в железните нокти на Русия!”
Да отдадат почит дойдоха и наследници на Раковски, които пред паметника се срещнаха и запознаха.
Пред нас Христо Попов разказа, че роднините на Раковски са много, защото навремето хората са имали по много деца.
„Роднините на Раковски сме по две линии – по бащина и по майчина. Той е имал две сестри. Аз съм по майчина линия – Руска Раковска е майка му, леля ми също се казваше Руска“, разкри той.
След 25 години живот в чужбина Попов се завръща в България, защото по думите на Раковски – „Кръвта вода не става“. Той също като предшественика си води своите борби, макар и съвременни.
„Върнах се да правя революция, защото времето изисква това и както преди не сме били свободни и в днешно време не сме свободни, а трябва да се освободим“, каза той и поясни, че се бори за налагането на текущо народовластие, изобретена през 2002 г., а също така води борба срещу принципа, по който се дават реклами в медиите, за да има равнопоставеност на възгледите и да се премахне цензурата и контролът над медиите. Преди време той е повел инициатива и срещу еврофондовете.
"Винаги когато по върховете става конфликт малкият може да спечели. Номерът е когато си в процес на слабост и губене, както сме в момента, така е било и навремето. Раковски е бил сам, нямало е никой около него, но е знаел как да скара едните с другите - руснаците с османците, австрийците, за да могат българите да имат някакъв шанс да си подадат главата. И това се опитвам и аз да направя", каза още той.
По думите му, ако българите зад граница не искат да бъдат претопени, трябва да се върнат в родината си и да се борят за бъдещето й. /БГНЕС
България
Два месеца президент, премиер и председател на НС мълчат за идеята 14 април да стане официален ден на Раковски
Проф. Топалов пред паметника на Раковски в София
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас