24 Ноември, 2024

Проф. Константинов: Който пипа правилата в последния момент, губи изборите

Проф. Константинов: Който пипа правилата в последния момент, губи изборите

Проф. Михаил Константинов

Смяната на ЦИК три месеца преди изборите ще бъде катастрофа, заяви анализаторът

Абсурд е три месеца преди изборите да се смени съставът на ЦИК, ако това стане, ще бъде катастрофа", заяви пред БНТ проф. Михаил Константинов по повод искането на БСП да се смени съставът на ЦИК. "Законът трябва да бъде спазен. Чисто прагматично, добре е да се запази сегашният състав, като той може да бъде преизбран. Но на всеки нов член от ЦИК ще му бъде необходимо 3-4 месеца, за да навлезе в работата."

"Искам да препоръчам на всички политически сили - не пипайте в последния момент изборните правила. Който ги е пипал, е загубил", предупреди професорът.

"Временните резултати в деня на изборите повлиява само на хората, които слушат радио и гледат първи канал. Временните резултати никога не са крайни и винаги могат да се обърнат. Често хората или се отчайват или се мобилизират, ако партията им губи временно", каза още анализаторът относно предложението за  забраната на социологическите проучвания по време на избори. 

"Избирателите навън са 1 милион, а в страната малко над 6 милиона", допълни той. 

Според проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, НС трябва да спази Изборния кодекс, в който е казано кога започва и кога изтича мандатът на ЦИК. След като той изтича на 21 март, ако парламентът иска да остави този състав - това става с едно изменение в Преходните и заключителните разпоредби на Изборния кодекс, в които да бъде сменен срокът. "В България политиците за повече от век не научиха нещо елементарно - че избори се печелят с доверието на избирателите, а не с хватки в Изборния кодекс", обясни проф. Киров.

"Има правило на Венецианската комисия - че изборните правила не се пипат шест месеца преди изборите. Ние редовно се отклоняваме от този принцип, редовно се внасят всякакви предложения за изменения в материята", обясни още той.

"Избирателните списъци са ахилесовата пета на изборите. Може би трябва да се отиде към някаква активна регистрация на избирателите. Не постоянна, но така, че да не се натрупват математически грешки и да се стигне до "мъртви души", смята бившият конституционен съдия.
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов