Колко гласа са нужни за преминаването на бариерата от 4% на изборите разкри в ефира на Нова ТВ проф. Михаил Константинов. Математикът изтъкна, че това изключително много зависи от избирателната активност.
„Много зависи от това колко хора ще гласуват и колко ще бъде броят на действителните гласове. Да предположим, че за парламентарните избори ще има 2 милиона и половина действителни гласове, а за европейските – 2 милиона. Това е много близо до числата, които видяхме на последния вот. Българските избиратели по света и у нас са 6 милиона и 600 хиляди. Приемаме, че няма толкова много недействителни гласове. У нас те са само за общински съветници заради преференциите. 4 процента от тях 2 милиона и половина са 100 000. Тоест, за да се вкарат депутати от една партия, ни трябват 100 000 гласа. Те гарантират поне 10 депутати. Партиите си правят сметката да гонят тези гласове на национални избори”, коментира проф. Константинов.
За да влязат евродепутати от една партия, бариерата е 5,88% или 1/17. Ще се получат грубо казано 115 000 гласа, уточни експертът.
По думите на математика две групи не могат да направят сглобка. Ако ще се прави обаче подобна структура, партиите трябва да са поне три.
„За нашите политици бариери няма, те са готови на всичко, за да се докопат до властта”, категоричен бе професорът.
Още от България
102 000 лв. бонуси за една преклонена главица, а за най-бедните пенсионери - 50 лева
Отношението към възрастните хора е в стил "бащицата дава", а правилното е тези 50 лв. да са включени в пенсиите им
Венко Сабрутев: Няма да подкрепим вота на "Възраждане", в този момент това е саботаж
МВР бламира европрокуратурата в разследването на "Булгартрансгаз" и пречи хората, които крадат средства, да влязат в затвора
Росен Желязков: НАТО продължава да е основен гарант за нашата свобода и сигурност
На 29 март 2004 г. страната ни направи своя стратегически избор, присъединявайки се към Северноатлантическия пакт заедно с още шест източноевропейски държави