Това заяви в интервю за БНР политологът проф. Милена Стефанова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Битката на олигарсите се премести на терена на прокуратурата, подчерта тя. Според нея "нещата заприличват отново на предизборна кампания".
"Ние сме такова племе – склонни да се движим след лидер. При отсъствието на лидери не можем да разберем, че такъв тип конституционна промяна, каквато се предвижда, може да се случи само в спокойна политическа среда и ситуация, след продължително обсъждане. Ние нямаме такава ситуация. Това са едни прекрасни приказки, без да се предприемат никакви реални действия." - коментира проф. Милена Стефанова.
Изведнъж се оказа, че голямата цел е конституционна реформа, но преди това има малки стъпчици – например да се изберат новите членове на ВСС, Конституционният съд работи в намален състав, добави тя.
Мария Габриел няма да успее да получи подкрепа в парламента. Единствената ситуация това да стане е да падне кворумът в пленарната зала, изказа мнение тя и допълни, че първата политическа сила е длъжна да представи кабинет.
Вторите нямат аргументи, при положение, че не искат да подкрепят първия мандат, да притискат ГЕРБ за втория, категорична е проф. Милена Стефанова. По думите ѝ "все пак има някакви правила в политиката", а "екзотиките могат временно да успокоят топката".
Все по-трудно ще се "навиват" хора да стават служебни министри, след всеки нов провал на парламента, прогнозира политологът.
"Това е състоянието на нещата и то ще трябва да се изтърпи. Важно е мнозинството в Народното събрание, което подкрепя инициативите на едно редовно правителство, а това вече е коалиция."
Относно тезата, че местните избори са залог и желанието на ПП-ДБ да се съхрани за местния вот заради две-три големи общини, Стефанова изтъкна:
"Всички останали 262 общини… Много е жалко, ако това наистина е залогът. Вярно е, че като спечелиш в големите общини, удовлетворяваш голяма част от своите избиратели, защото те са съсредоточени предимно в големите общини. Навсякъде другаде в страната хората също имат нужда от спокойно и стабилно управление. Трябва да минат поне 2-3 цикъла на местни избори, за да може евентуално да се случи тяхната мечта ГЕРБ да бъде изчегъртан и от местната власт. По-бавно се случват нещата на местно равнище, отколкото вероятно се иска на лидерите на ПП и ДБ. Не ми се иска да си мисля, че те така си мислят. Това би било много наивно."
Партиите на промяната ще претърпят загуба от това, че ще има избори през лятото и това ще окаже влияние върху отчитаната тенденция за спад в подкрепата за тях, отбеляза проф. Стефанова. За увеличаващата се подкрепа за "Възраждане" тя подчерта:
"В следващото Народно събрание си я представяме втора политическа сила. Провеждаме референдум за еврозоната, съответно той от международните партньори може да се разчете дори като референдум, че ще напускаме Европейския съюз, а ние без ЕС сме загинали напълно."
Според нея обаче парламентарният модел не е катастрофирал, а в криза е партийната система.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.