24 Ноември, 2024

Проф. Мутафчийски с прогноза дали за Гергьовден ще можем да пътуваме

Проф. Мутафчийски с прогноза дали за Гергьовден ще можем да пътуваме

Проф. Венцислав Мутафчийски

Няма да има бързи тестове, категоричен е ръководителят на Кризисния щаб

Ръководителят на Националния кризисен щаб ген. проф. Венцислав Мутафчийски разкри подробности за развитието на епидемията у нас. В предаването "Лице в лице" на бТВ на въпроса дали ще имаме възможност преди и за Гергьовден да пътуваме и да празнуваме той отговори лаконично и категорично: "Не. Преди Гергьовден няма да има пътувания. Пикът вероятно ще е на Великден и до Гергьовден едва ли ще паднат забраните."

Единственият начин да предотвратим такъв ярък бум на заразата, е да се изолираме. След като мине пикът, ще се прецени кои групи хора ще имат възможност за движение, обясни той.

Проф. Мутафчийски коментира и бързите тестове. "Някой в Испания успял да наложи мнението си и страната е похарчила половин милиард за бързи тестове, и те били негодни. Докато съм шеф на щаба няма да позволя търгаши да подвеждат държавата! Няма да надделее мнението на Медицинския съвет! Смисълът за бързите тестове е търговски, бизнес смисъл. Този тест има смисъл накрая на епидемията, а ние сме в началото. Единственият сигурен тест е PCR тестът", посочи професорът. 

Процесът е много динамичен и нещата не могат да се прогнозират, може да претърпи промяна срокът на извънредното положение, каза той. Явно хората са изнервени вече. Но единственият сигурен начин да предотвратим такъв ярък бум, е да се изолираме, защото вирусът се предава от човек на човек. След като премине големият пик, тогава трябва да имаме съвсем отговорна тактика кои групи ще могат да се минат на по-свободен режим. Работим по тези въпроси, но много е рано въобще изобщо да се говори. Пикът, за съжаление, вероятно ще е около Великден, така сочат засега изчисленията, смята професорът.

Италия има нов протокол за лечението. Това е хининовият препарат, за който вече стана дума у нас, и антибиотик. Тази схема е определена в САЩ. Моят приятел, който работеше в Италия, ми каза, че досега не се е смятал за сигурен хинина, но сега вече е въведено. В България нито един не е останал без лечение. Но този препарат има и странични ефекти, дали човекът няма бъбречна недостатъчност, дали няма чернодробна недостатъчност. Всичките, които са в болница в тежко състояние, се лекуват по този начин. В "Св. Анна" двама пациенти днес получиха от този препарат, в цялата страна е разпространен, посочи Мутафчийски.

Той разкри, че парите от даренията се използват за дезинфектанти, апаратура. Около 25 апарата са дарени в страната. Във всяка болница има анестезиолози и реаниматори. "По принцип има дефицит - лекарите и сестрите застаряват в България, но ние сме длъжни да се справим."

На въпрос дали има тежки случаи сред по-млади пациенти, заразени с Ковид-19, проф. Мутафчийски отговори: "Не ми е известен за България да има случай на млад човек с усложнения в следствие на коронавируса, но има такива случаи извън страната."

Той разказа още: "Аз винаги съм бил лекар, въпреки че в последно време някои хора се опитват да забравят това. Но това не е работа само за бяла престилка. Толкова много неща се направиха, би трябвало да дадат резултат. Изпреварихме много държави с мерките, които взехме."

Накрая ген. Мутафчийски заяви, че е оптимист.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство