27 Ноември, 2024

Проф. Огнян Минчев: Трите структурни проблема и отговорността на елита

Проф. Огнян Минчев: Трите структурни проблема и отговорността на елита

Огнян Минчев

Политическата криза в България можем да бъде преодоляна след като българските елити - политически, интелектуални, стопански - поемат своята отговорност за нея. В едно общество елитите носят отговорност за структурни проблеми като тази криза, а не народът.

Това заяви в интервю политологът, доктор на социологическите науки и преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, проф. Огнян Минчев.

Според него има

три основни проблема, за които елитите трябва да поемат отговорност

„Първият проблем е геополитическият. Българските елити наследени от предходната епоха се възползваха от обстоятелството, че в продължение на един доста голям исторически период между Запада, по-конкретно Европа, и Русия имаше много добри отношения и при това много добри отношения на всяка цена“, посочи проф. Минчев и уточни, че поради тези обстоятелства България е избрала геополитическа позиция да стои на два стола. „От една страна официално да се присъедини към западните институции геополитически, а от друга страна структурно, икономически и т.н. да запази много тесни и близки, стигащи до интимност близки връзки с Русия“, каза проф. Минчев. Той посочи, че това е било възможно в продължение на дълъг исторически период, защото такава е била ситуацията на отношенията между Изтока и Запада.

Този тип отношения, въпреки всички предупреждения, направени през последните 30 години, не е осъзнаван като проблематичен. „Сега, когато се разпадна системата на близост между Изтока и Запада, ние се намираме в пропаст и трябва да излезем от нея. Не можем да си вземем геополитическа ваканция и да падаме надолу. Ние трябва да взимаме решение по повод на това което се случва - къде сме, какво сме, защо сме и т.н. Отговорността е на българските елити. Докато не решим за себе си, докато не си създадем платформа за самите себе си как се справяме с тази ситуация, която е много сложна, ние не можем да излезем от тази политическа криза“, категоричен е проф. Минчев.

Според него второто много съществено разделение, което ние трябва да решим, е разделението в обществото, държавата и елитите свързани с модела на икономическо и на обществено възпроизводство в България през последните 30 години. Страната е на последно място в Европа по Индекса на Джини, поляризацията на българското общество е тотална и отвън искат ние да се борим с корупцията.

„Не от всички искат да се борят с корупцията, от нас го искат, защото това има геополитическо значение, но ние самите

трябва да се борим с това статукво, което имаме в България,

при което е наложена една икономическа система на разделение, на поляризация, при която обществото не може да расте, икономиката не може да расте. Просто целият този, някой го наричат олигархичен модел трябва да бъде ревизиран, преосмислен, преодолян, защото България расте с 1-2%, докато другите растат с по 4-5% - нашите партньори от бившия източен лагер. Това трябва да бъде коригирано, трябва да бъде преодоляно като разделение и докато не бъде преодоляно като разделение ние няма как да решим политическата криза в този й формат, който е в момента“, смята проф. Минчев.

Третият проблем е, че първото и второто разделение предизвикват такава блокада на слабите български държавни институции, че ние се лишаваме от единственият инструмент - инструментът на държавата, който може да ни помогне да разрешим проблемите, в които сме попаднали.

„Българската държава на практика е в такова състояние, че тя не е инструмент за решаване на проблема, а е инструмент, който създава проблеми и блокира опитите за решаване на проблеми. Докато не бъдат адресирани тези три принципни проблема в обществото и държавата ние не можем да очакваме да излезем от политическата криза. Политическата криза, която е вече институционална, на границата е да мине в конституционна, може да се реши тогава когато открито започнем да говорим за собствените си отговорности, всеки където се намира, за решаване на тези кръгове от проблеми“, подчерта проф. Огнян Минчев. /БГНЕС

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"