12 Май, 2026

Проф. Овчаров: Странно как президентът Радев за 2 дни промени мнението си за „френското предложение“

Проф. Овчаров: Странно как президентът Радев за 2 дни промени мнението си за „френското предложение“

Николай Овчаров

Странно е как за два дни президентът Радев си промени мнението за „френското предложение“. Това предложение е началото, а не краят на проблема. Въпросът за историята, за езика трябва да влязат в преговорите. Този вой в Македония, който се надигна след приемането на „френското предложение“ в българския парламент, означава че сме на прав път. Сега сме на път да спечелим и една дипломатическа битка. 

Това коментира в студиото на БНТ археологът Николай Овчаров, член на националния кръг „За Македония“, който добави, че българската дипломация ще трябва да продължи, за да доведе нещата докрай. 

Позицията на ГЕРБ преобърна статуквото. Партията разви нужната позиция, която осигури мнозинството в НС, национално отговорно, което гласува „френското предложение“. Има национални въпроси, по които трябва да бъдем напълно монолитни, изтъкна ученият

Българските историци направиха чудеса от храброст, друг е въпросът какво се постигна. Грешката на нашите историци беше, че се хванаха на това хоро, защото 4 години ги разиграваха в Македония. За първи път Скопие ще трябва да отговаря пред Брюксел – защо не приема „френското предложение“, посочи Овчаров.

Той подчерта, че ние признаваме македонската идентичност, признаваме и езика, на който говорят. Но нашата позиция е ясна – имаме обща история с македонците до 1944 година, а македонският език е на основата на българския език, посочи още Николай Овчаров.

Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

"В условията на продължаващата руска агресия срещу Украйна подобно участие не може да бъде замаскирано като културно събитие - Кремъл отдавна използва културата като оръжие на своята „мека сила“"

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Съдия Ива Кечева става първият назначен заместник на новия правосъден министър Николай Найденов

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Установено е незаконосъобразно и непрозрачно изразходване на публични средства, неспазване на бюджетната дисциплина, назначаване на лица без необходимото образование и стаж, както и липса на контрол при обработка на лични данни