20 Февруари, 2026

Проф. Павлов: Пендаровски опитва да замете проблема под килима, антибългарската истерия никога не си е отивала от РСМ

Проф. Павлов: Пендаровски опитва да замете проблема под килима, антибългарската истерия никога не си е отивала от РСМ

проф. Пламен Павлов

"Антибългарската истерия никога не си е отивала от Република Северна Македония. Това е една системна тенденция, която никога не е прекъсвала. Просто тя достигна до немислими върхове с побоища, опит за палеж, със стрелба. Виждаме, че фокусът не случайно е в Охрид, тъй като този град е най-яркият символ за връзките между двете държави – това е столицата на цар Самуил“. Това заяви историкът проф. Пламен Павлов пред "Фокус". 

"Виждаме опити от македонска страна, имам предвид президентът Пендаровски, а и други македонски политици, които се опитват да заметат проблема под килима, да се набеждава, че България е виновна", допълни още проф. Павлов.  

"Аз съм ставал свидетел на подобни случаи пред 20 г., когато съм се разхождал с моя издател в Скопие, така че в момента попадам в графата на тези, които са нежелани в Македония, предполагам", допълни Павлов. "Как македонските власти смятат да забранят разговорите за общата история, не ми е ясно. Същото се отнася и за клуб "Цар Борис Трети". Много медии не разбират, че става дума за граждански организации там, а не за нещо което е създадено от българската държава“, допълни историкът. 

"Въпросът е, че не може да се забранят разговорите за общите корени, за общото минало, за цар Самуил, за Гоце Делчев, както призовава президентът Пендаровски, защото щяло да стане нещо", допълни проф. Павлов и попита: "Кой ще ми забрани на мен да поставя цвете на гроба на Гоце Делчев?“.

Сподели:

Коментари (0)

Затвориха пътя София – Самоков за цялата нощ: Срутила се е земна маса

Затвориха пътя София – Самоков за цялата нощ: Срутила се е земна маса

Пътят ще остане затворен тази нощ, за да бъде отстранена изцяло опасността от падане на камъни и срутване на още земна маса

Енергийният министър поиска от КЕВР ясен срок за проверка на високите сметки за ток

Енергийният министър поиска от КЕВР ясен срок за проверка на високите сметки за ток

Трайчо Трайков призова Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да предостави пълна информация и конкретен график за приключване на проверките по жалбите за високите сметки

Затварят летище „Васил Левски“ за ремонт

Затварят летище „Васил Левски“ за ремонт

По време на затварянето няма планирани полети и то не е свързано по никакъв начин с присъствието на американските самолети у нас