"Автоматизъм при смяна на министър-председателите няма. Когато той си подаде оставката, цялото правителство е в оставка и трябва отново да се задейства конституционната процедура с връчване на проучвателен мандат. ... България все повече се превръща в република с ротационно управление. Не парламентарно, а ротационно управление, като ротацията вече е придобила ранг на конституционен принцип."
Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, ръководител на Катедрата по конституционно-правни науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш конституционен съдия.
По думите му това е "класическо коалиционно обединение на първата и втората парламентарна група, което ще излъчи правителство":
"Всякакви червени линии бяха прекрачени и имаме едно коалиционно споразумение, макар и не оформено по начина, по който се прави в други държави."
Проф. Киров подчерта, че няма никаква гаранция, че ротацията ще се случи след 9 месеца.
Според него в появата на тази коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е имало намеса на "външни фактори":
"Началниците въведоха ред и в крайна сметка ще се роди едно такова коалиционно правителство".
"Аз съм скептично настроен, че доверието към парламентарното управление ще бъде засилено в българското общество, в избирателите. По-скоро този уродлив характер, който придобива парламентарното управление в България, допълнително ще отврати българския народ към парламентарната форма на управление и ще засили тенденцията все повече хора да призовават за въвеждане на "силна ръка", коментира още конституционалистът.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"