"2019 г. не даде нужния тласък на българо-македонските отношения, но те имат голямо бъдеще". Това каза историкът проф. Пламен Павлов пред „Фокус“ за българо-македонските отношения през изминалата 2019 г.
„Те бяха стопирани в много отношения със спорове, най-често от македонска страна повдигани. Тук специална като цяло е ситуацията със смесената мултидисциплинарна комисия по исторически и образователни въпроси. Тя не само, че не постигна особен напредък, но по вина на Скопие на практика днес не функционира. Като бъдещето й е неясно“, каза проф. Павлов.
Според него това не означава, че трябва да изоставим търсенето на пътища за сближаване с Македония. По думите му има какво да наваксваме. Проф. Павлов отечете още, че България не е проявила тази активност, която хората с българско самосъзнание в Македония очакват.
„В името на търсене на някакви компромиси не можем да загърбим тези хора в Македония, които имат българско самосъзнание или, които не са имали възможност да го преоткрият поради идеологическата обработка, поради бесния антибългаризъм, който за съжаление се активизира“, каза още проф. Павлов.
Проф. Пламен Павлов изтъкна, че не трябва да гледаме с тъмни очила и с чувство на обреченост, че българо-македонските отношения нямат бъдеще. „Напротив те имат голямо бъдеще. Това трябва да бъде оценено от политическите и културни елити и на Македония, но и на България. Двете страни не можем една без друга. Това отдалечаване и Желязната завеса, която имаше в продължение на повече от 100 години е крайно време да бъдат преодоляни“, подчерта историкът.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.