"Съвместната историческа комисия със Северна Македония донякъде беше грешка". Това каза историкът проф. Пламен Павлов за изминалата 2020 г. в българо-македонските отношения пред "Фокус". Според него тези въпроси могат да бъдат изчистени без такава комисия по чисто административен път.
„Не оспорвам и компетентността и добрата воля на колегите от българската част на комисията, които се държаха достойно и не отстъпиха от нищо принципно. Поставянето пред скоби на комисията, че тя ще решава политически въпроси, е груба грешка. Това е грешка на българската страна. Това беше една проява на наивност, че по пътя на разумния диалог нещо може да се случи“, каза още проф. Павлов.
Според него такъв диалог от другата страна не виждаме. Моят апел към колегите от македонската част на комисията е да престанат да лицемерничат и да говорят лъжи. При положение, че много добре знаят каква е истината. Хора, които претендират да са историци, академични хора и хуманитаристи, не им отива да говорят лъжи. Още по-малко отива на хора от България да им припяват. Така че кога ще отмине този говор на омразата, не мога да прогнозирам, но се надявам той да спадне и се надявам на много по-адекватни отговори от българска страна“, изтъкна още проф. Павлов.
България
Проф. Пламен Павлов: Съвместната историческа комисия със Северна Македония донякъде беше грешка
проф. Пламен Павлов
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.