„Източна Европа е най-уязвимата зона на ЕС и НАТО. Това е естествено, защото, източноевропейските държави са онези, които последни се присъединиха към ЕС и НАТО. През последните години те имаха малко време, за да се интегрират и да догонят високо индустриалните страни, които създадоха ЕС. От друга страна, Източна Европа се намира по периферията на ЕС и НАТО, където е най-уязвимото място на една геополитическа общност. Колкото по-далеч е от центъра една държава, толкова по-силно геополитически действат центробежните сили. Ние не трябва да подценяваме натиска върху периферията, защото той е насочен и към центъра“. Това заяви по време на конференция, посветена на инициативата „Три морета“, проф. Румен Кънчев, експерт по геополитика и отбрана в Евро-атлантическия център за сигурност на Цветан Цветанов.
„ЕС може да изиграе много важна роля за развитието на малките европейски държави, които отскоро са членове. Те все още не са с достатъчно добре развити икономически, енергийни и транспортни връзки. Това генерира в съюза определени дистанции, които трябва да бъдат преодолени. Изключително важен е фактът, че в инициативата „Три морета“ ще участват и САЩ, което ще усилва трансатлантическата връзка“, подчерта проф. Кънчев.
„Развитието на „Три морета“ ще стимулира транспортните, икономическите, енергийните връзки и дигитализацията между европейските страни, членки на НАТО и на ЕС, както и на държавите, които се намират по тяхната периферия. Те в близко бъдеще няма да имат възможност да бъдат поканени в ЕС и НАТО. В този смисъл, „Три морета“ по специфичен начин ще разширява пространството на икономически просперитет, обща сигурност и споделени ценности. Поради значително по-късното си членство в ЕС, по-голямата част от източноевропейските страни продължават да догонват основателките. Неслучайно се говори и за няколко скорости между държавите. Инициативата „Три морета“ може да се превърне в двигател за по-ускорено развитие на периферията на ЕС“, каза още анализаторът в Евро-атлантическия център за сигурност.
„В експертната общност след 2016 г. се дискутира отношението на Русия към инициативата „Три морета“. В една своя статия руски експерти определят „триморието“ като „специфична коалиция за сигурност, целяща да обедини, както членовете на НАТО, така и страни, които не членуват в алианса“. Те обаче грешат, тъй като подменят целите на инициативата „Три морета“. Тя е субрегионален проект на ЕС, в основата на който е развитието на инфраструктурата на страните от Адриатическо, Балтийско и Черно море. С това се цели развитието им и достигането до индустриалните държави. Инициативата „Три морета“ не е насочена и не застрашава интересите на Русия. Нейната водеща идея е, че инфраструктурата е базовият блок за икономически растеж, просперитет и гъвкавост. Една такава идея не само че не е насочена срещу Русия, но и цели създаването по границите между ЕС и Русия на един сигурен и проспериращ съсед на руснаците. При такива съседи от Кремъл няма защо да се страхуват. Инициативата не предвижда създаването на военен компонент. Тази инициатива е важна колкото за самата Европа, толкова и за самата Русия. Нашето правителство е длъжно да направи реципрочната вноска за страната ни във фонда на инициативата. Едно от възможните направление за разширяване са страните от Западните Балкани“, каза още проф. Кънчев.
проф. Румен Кънчев
От Кремъл няма защо да се плашат от "триморието", инициативата не предвижда създаването на военен компонент
Фактор Фактор
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.