"Предстои един много опасен етап, в който много лесно конфликтът може да ескалира извън границите на Украйна". Това прогнозира пред БНР проф. д-р Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика, бивш заместник-министър на отбраната.
Той уточни, че основание за тази негова прогноза е фактът, че руската армия днес даде коридори за евакуиране на цивилното население от украинските градове:
"Тази пауза, при положение, че руското военно командване е много изнервено, тъй като блицкригът не се състоя, ми дава основание да очаквам в следващите 2-3 дни да утроят и учетворят атаката си, за да решат проблема".
Според него войната върви към своя пик, но той е далеч и високо.
По думите на експерта няма технологична възможност да бъдат предоставени полските изтребители МиГ-29 на украинската армия, защото в страната няма летища. Над 70% от тях бяха разрушени в първите дни на военната офанзива на Русия, припомни той:
"Дори да бъдат доставени тези изтребители по някакъв начин на определени летища, руската ракетна артилерия много бързо ще ги засече и открие. Тя ще ги унищожи, така че е безсмислено. А стационирането на изтребители в страна от НАТО ще налее масло в огъня и Путин ще обяви, че това е вече война на НАТО с Русия. Виждам колко внимателно и премерено в действията си е американското правителство, за да не влезе Европа в този най-тежък сценарий, при който, ако бъде засегната страна от НАТО, да бъде задействан Член 5 за колективна отбрана".
Проф. Кънчев изтъкна, че вече е късно Путин да бъде спрян.
"Ако искаше някой сериозно да го спре, това трябваше да стане в периода след анексирането на Крим, т.е. след 2014 година досега. Украйна можеше да бъде ускорено приета за член на ЕС, украинската армия можеше да бъде въоръжена и много по-добре подготвена със съответната противовъздушна и противоракетна отбрана, което щеше да изиграе въздържащ ефект срещу интервенция на руската армия. Сега вече е късно".
"Преговорите също зациклят по вина на Русия. Видимо е, че Русия иска да смачка и да унищожи държавно Украйна, да няма правителство - то да е или разстреляно, или загинало в сраженията, да няма армия, за да могат да проведат мероприятията, които Путин каза като условия - разоръжаване на украинската армия и смяна на правителството с прокремълско", коментира експертът по международна сигурност и геополитика.
Като крайна цел на Путин проф. Кънчев посочи унищожаването на украинската армия:
"Той не иска Украйна да има армия, така както след Втората световна война армията на Германия беше разоръжена. Затова е толкова необходима сега на Путин победа и той не сяда на масата на преговорите, тъй като, ако сега седнат да преговарят президентите на Русия и Украйна, те са равностойни, Украйна не е победена страна".
Международният имидж на Кремъл е сринат до нулата, смята експертът.
Професорът е категоричен, че НАТО трябва да увеличи контингента си в България и обясни, че Министерството на отбраната трябва да поиска тактическа батальонна група от Алианса, каквито има в Литва, Латвия и Естония.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен