"Политическият елит има голяма отговорност в избягването на вербалната радикализация. Не знам дали си дават сметка колко е опасно това, което правят. То ще мине и отмине за тях, но в рамките на общностите това оставя дълбоки следи. Тъкмо това е един от проблемите на нашето общество. В борбата против радикализацията липсват общностите", коментира пред БНР професор Татяна Дронзина.
Според нея между радикализиращия се човек и санкцията трябва да има общности, неправителствени организации и буфери. У нас липсва посредничеството на гражданското общество, подчерта тя и добави, че не чува послания от страна на държавата. Училището също е част от борбата срещу радикализацията, каза Дронзина и обясни:
"Тази линия е свързана с възпитание, обяснение, въвличане на дейности и научаване. Това е истинският път за борбата с радикализацията и екстремизма в училище".
Проф. Дронзина представи книгата си "За радикализацията". Това са нейни лични интервюта, направени докато тя живее в Централна Азия:
"Тези интервюта са само част от книгата. Те илюстрират основните теоретични постановки за това какво представляват екстремизма и радикализацията, какви са отговорите и въпросите. Това е сложен разговор. Той е важен не само от теоретична, но и от практична гледна точка. Трябва да въведем още критерии, с които сме съгласни всички. Всичко, което направих, беше насочено към това да разбера как човек пренебрегва човешката си същност, културата и възпитанието си, за да възприеме тези нагласи. В резултат видях как реалната или възприетата несправедливост тласка хората към неописуема жестокост и как абсолютната увереност за собствената им правота всъщност ги превръща в палачи".
Това са хора, които са се завърнали от "Ислямска държава" и са настанени в лагери. Разговарях с тях в индивидуален порядък, разказа Дронзина. И още:
""Ислямска държава" беше един политически проект, насочен към младите хора. Затова не случайно огромната част от тези, които пътуваха за там, бяха млади хора. "Ислямска държава" продължава да бъде жива независимо от военния разгром преди няколко години".
Книгата предлага набор от критерии, в резултат на който можем да кажем - тук съществува опасност от радикализация или тук е напълно избегната, коментира авторът.
България
Проф. Татяна Дронзина: Политическият елит има голяма отговорност в избягването на вербалната радикализация
Татяна Дронзина
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"