24 Ноември, 2024

​Проф. Кантарджиев: Храна, оставена за 4 часа на масата, е опасна за здравето

​Проф. Кантарджиев: Храна, оставена за 4 часа на масата, е опасна за здравето

С пъти са увеличени чревните инфекции – салморела - заради рязко повишените температури. Това стана ясно от коментара на проф.Тодор Кантарджиев в студиото на Нова ТВ.

Много бързо дойде лятото след дъждовна и хладна пролет. Загуби се навика да се държи храната в хладилника. 4 часа храна оставена на масата вече е опасна за здравето, която е източник на токсико-инфекции. За информация на зрителите те протичат с висока температура, повръщане или често ходене по голяма нужда – това е естествения ход на токсикоинфекции. Затова е добре всичко от животински произход е по-добре да е термично обработено и да не се държи на топло. Да не се оставя каквато й да е храна извън хладилника, да се поддържа добра лична хигиена.

Професорът коментира и инфекциите на горните дихателни пътища, които са най-често срещани в този сезон. По думите му те също са предизвикани от ентеровируси. Симптомите са – хрема, болки в гърлото и прегракване, които може да са придружени и от обрив по ръцете и по ходилата, а в основата на тези вируси е лошата хигиена.

По думите на проф. Кантарджиев очаква се пикът на другите инфекции, които се пренасят от насекоми или кърлежи. Сред тях е „западен нил“ – опасна инфекция, пренася се от комари. Предизвиква западно-нилската треска, която може да има фатален край. Това, което е добре, е че от 200 души, само един може да почине от енцефалит, възпаление на мозъка.

Медицинските власти да не абдикират от проблемите с инфекциите. Преди имаше 28 НЕИ-та и лаборатории, които следяха всички хранителни взривове. Сега обаче по-малко се работи оставят усещането, че инфекциите са по-малко. Затова препоръчвам три неща - кметовете да пръскат за комари. Всичко, което гони комарите, е добре. Така се прави в цивилизованите страни – здравето на хората е най-важно. Не бива да допускаме да ни хапят комари. А кърлежите- когато ходим навън е добре да се оглеждаме, защото колкото по-бързо се свали кърлежа, толкова по-добре, коментира проф. Кантарджиев.

Сподели: