Прокурартурата внесе повторно обвинението си срещу проф. Асена Сербезова (доскоро Стоименова, б.р.), след като съдът прекрати делото и върна обвинението , пише КлубZ.бг. Това е станало на 5 ноември, като актът на държавното обвинение е леко дописан и пояснен, уточнява адвокатът на Сербезова - Христо Ботев.
В разгара на свръхзапасяването с лекарства и сигнали за липсващи такива в аптечната мрежа, председателката на Българския фармацевтичен съюз ще отговаря по обвинение че всявала паника у населението и е "предавала... неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ" посредством две свои интервюта пред БНТ и БНР.
Сербезова (тогава Стоименова - б.р.) бе обвинена в разгара на първата вълна на пандемията - в началото на април, по член 326 от НК, който се отнася до лице, което "предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години." Обикновено той се ползва за хулигани, които - примерно под въздействие на развеселяващи вещества - звънят безпричинно на тел. 112.
В последствие самата прокуратура предложи Стоименова да бъде освободена от наказателна отговорност и да бъде глобена.
Любопитно е обаче, че след първото обвинение професорката "си позволи" в публично обръщение критичен коментар - че "безспорно някои структури в тази държава могат да приложат възпиращи методи" и че е имала възможност "да опита на свой гръб" похватите им още когато е била председател на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Така или иначе Софийският районен съд намери, че държавното обвинение има да отстранява много пороци в обвинението (като например това колко са престъпните деяния), прекрати го и отново го върна.
Въпросът с недостига на лекарства е сериозен, предвид нажежената обстановка и напрежението в обществото заради коронавируса. Дали в момента има или няма недостиг на лекарства - всеки може да прецени сам. Факт е, че заради коронакризата има презапасяване с лекарства. Вчера проф. Сербезова се е срещнала с министъра на здравеопазването Костадин Ангелов по тези въпроси, като след срещата двамата дадоха брифинг.
Сербезова обърна внимание на липсващата електронна система за отчитане на количествата, електронната рецепта и изобщо електронното здравеопазване. По думите й има повишено потребление, не може да се говори за недостиг, тъй като отчетност в реално време на практика няма.
"Чакаме с огромно нетърпение електронната рецепта и електронизацията на процеса", заяви тя.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро