10 Януари, 2026

Пентагонът придоби дял в американска компания за редкоземни метали, ще инвестира в производство

Пентагонът придоби дял в американска компания за редкоземни метали, ще инвестира в производство

Снимка: архив

Партньорството между MP и Пентагона включва 10-годишно споразумение, което установява минимална цена от 110 долара за килограм за продуктите на компанията

Американска компания за редки редкоземни метали обяви споразумение с Пентагона, с което предоставя дял на правителството в замяна на милиарди долари за финансиране на допълнително производство.

Базираната в Лас Вегас компания MP Materials описа споразумението като „трансформационно публично-частно партньорство“, което включва „пакет от инвестиции за милиарди долари“ и дългосрочни ангажименти от страна на Министерството на отбраната (DoD).

Това ще позволи на MP да построи втори завод за производство на магнити в страната, според прессъобщение на компанията, и да разшири производството в завода на MP в Маунт Пас, Калифорния – единствената голяма мина за добив и преработка на редкоземни метали в Северна Америка.

Съгласно споразумението, Пентагонът е решил да закупи новосъздадени привилегировани акции на MP на стойност 400 милиона долара, които могат да бъдат конвертирани в обикновени акции, предаде АФП.

В крайна сметка, споразумението ще доведе до притежаването от DoD на 15% от обикновените акции на MP, което ще го направи най-големият акционер в компанията, се посочва в прессъобщението.

Рядко се случва Пентагонът да придобива дялове в частни компании.

Редкоземните метали са критично важни компоненти в много американски оръжейни системи, необходими са и за производството на смартфони, автомобили и други стоки. Недостигът на капацитет в САЩ – и продължаващото доминиране на Китай – буди нарастваща тревога във Вашингтон.

Според някои оценки Китай контролира близо 70% от световното производство на редкоземни метали.

MP заяви, че партньорството с Министерството на отбраната ще „катализира местното производство, ще укрепи индустриалната устойчивост и ще осигури критични вериги за доставки за бързоразвиващите се индустрии и бъдещи приложения с двойна употреба“.

Новото съоръжение за производство на магнити, чието местоположение все още не е избрано, се очаква да започне да функционира през 2028 г., като ще доведе общия капацитет на MP за производство на магнити от редки земни елементи в САЩ до около 10 000 тона, се посочва в прессъобщението.

Партньорството между MP и Пентагона включва 10-годишно споразумение, което установява минимална цена от 110 долара за килограм за продуктите на MP, както и гаранция от Министерството на отбраната, че 100% от магнитите, произведени във втория завод, ще бъдат закупени от Пентагона и търговски клиенти.

Акциите на MP приключиха деня с 50,6% по-висока цена. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Според експерт Москва е разочарована, че на практика е била отстранена от дипломатическите преговори между САЩ, Украйна и европейците

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Причината е ангажимент на американския президент на 14 юни, когато в Белия дом е планирано събитие по смесени бойни изкуства (MMA) по повод неговия 80-и рожден ден

АФП: Българският политик и дипломат Николай Младенов е ключовата фигура в плана на Тръмп за мир в Газа

АФП: Българският политик и дипломат Николай Младенов е ключовата фигура в плана на Тръмп за мир в Газа

Очаква се самият Тръмп да оглави борда. Американското издание „Аксиос“ съобщи, че президентът на САЩ вероятно ще обяви състава на борда още следващата седмица