Редица промишлени асоциации на Европейския съюз призоваха Европейската комисия и правителствата да предприемат спешни мерки срещу спирането на производство поради недостиг на магнезий, причинен от намалените доставки на метала от Китай. Изявление за това беше публикувано на уебсайта на европейската асоциация на производителите на стомана „Eurofer“, предаде БГНЕС.
От септември 2021 г. насам доставките на магнезий от Китай са или преустановени, или значително намалени. Както се отбелязва в изявлението, тази ситуация е причинена от желанието на китайското правителство да ограничи вътрешното потребление на енергия. ЕС зависи на 95% от Китай по отношение на доставките на магнезий, поради което недостигът ще засегне предприятията за производство на алуминий, желязо и стомана в ЕС, както и тези, които използват въпросните метали в производството си.
Очаква се запасите от магнезий в Европа да бъдат изчерпани до средата на ноември, което може да доведе до спиране на производството, затваряне на заводи и загуба на работни места. "Ето защо нашите индустрии призовават Европейската комисия и националните правителства, заедно с китайските им колеги, да предприемат спешни действия за решаване на проблема с недостига, както и на дългосрочните последици за европейската индустрия", се казва в изявлението.
Следете с Фактор
България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
- 10:02, 24 Ноември, 2024
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.