23 Ноември, 2024

Пропусната възможност: България не е включена в картата на Кирило-Методиевия път

Пропусната възможност: България не е включена в картата на Кирило-Методиевия път

Снимка: скрийншот - БНТ

Обекти на историческата ни памет тънат в забрава

България не присъства с нито един обект на картата на Кирило-Методиевия път, част от Европейските културни маршрути. Това е програма, която освен да очертава туристически дестинации, дава възможност за финансиране по еврофондове за социализация и развитие на регионите.

Дълги години никой не е минавал по този път. Все трябва да води до някъде, a спира в нищото. Но за изследователя, той води до един от най-важните обекти за нашата история, който е проучвал 10 години. Княжевския манастир "Св. Богородица" край Равна, в който със сигурност е пребивавал и Свети Климент Охридски.

"Едно от първите места, редом с манастира при Голямата базилика в Плиска. Тук имаме скриптории за превеждане, писане, орнаментиране на книжовни паметници, които са крайно необходими за новопокръстена България. Бележи началото както на писане и превеждане, така и на ограмотяване на малки деца." - разказва историкът и археолог проф. Казимир Попконстантинов.

Доста трудно, археологът успява все пак да открие част от зида на скриптория. Или мястото, в което са се писали и превеждали книгите.

Тук най-малко 20-30 монаси са писали, превеждали и орнаментирали книги , плюс ученици, които са изучавали книжовността.

Манастирът тъне в бурени и забрава от 35 години. Или 35 години стотици прочувствени и патетични речи, докато един от най-важните паметници на нашата книжовност се руши. Тук са намерени 250 епиграфски надписи на 5 графични системи. Част от тях пази музеят в Провадия.

"Това са орнаменти. Това е изключително рядък орнамент, който показва, че тук са били писани, превеждани и орнаментирани ръкописи." - обясни проф. Казимир Попконстантинов.

Освен надписите по стените на скриптория, за усилената книжовна дейност говорят и намерените закопчалки за книги, писала и печати от княжевска кореспонденция. При цялата си важност този обект не е част от Кирило-Методиевия път.

"Ние изпуснахме влака, така да се каже, да се включим в Кирило-Методиевия маршрут. Ще видите, че най-важното от маршрута е Велика Моравия, държавно обединение, съществувало 70 години и унищожило окончателно и почти безвъзвратно това дело." - посочи проф. д-р Славия Бърлиева от Кирило-Методиевския център към БАН.

България, която запазва и продължава делото на светите братя, не проявява никаква инициатива. А сертифицирането на обекти от маршрута дава възможност за финансиране по различни проекти. 

"Колеги от други маршрути за една година от такива малки проекти бяха набрали 2 милиона евро. Достатъчни, за да се възстанови например книжовният център край Равна." – отбеляза проф. Бърлиева.

"Тук всичко беше запазено на височината на храма от източната страна. Близо 3 метра, останалите страни - на височина метър от подовото ниво. Така би могъл да изглежда, ако би могло да се извърши реставрация и консервация." – коментира проф. Казимир Попконстантинов.

Би могъл да се възстанови и дидаскалионът или училището, в което учениците на Кирил и Методий, прокудени от Великоморавия, имат възможност да продължат делото си. Точно до голямата базилика в Плиска, основите на дидаскалиона също тънат в бурени.

"Това е училище, в което се обучават деца на четмо и писмо и паралелно с това подготвяне на бъдещи учители за разширяване грамотността сред населението", поясни проф. Попконстантинов.

Манастирът "Св. Богородица" край Варна също е от важните средища за новопокръстена България. С голям скрипторий и важна история, и той би могъл да избегне забравата, ако стане част от културните пътища на Европа.

Сподели:

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата