Управляващата партия на Пашинян „Граждански договор“ спечели 49,8% от гласовете, далеч пред „Силна Армения“, която получи 23,3%
Най-голямата опозиционна партия в Армения поиска повторно преброяване на гласовете от проведените в страната парламентарни избори, на които действащият прозападен премиер Никол Пашинян постигна убедителна победа.
„Силна Армения“ - партия, която призовава за по-тесни връзки с Русия и остана на второ място, твърди, че изборите са били съпътствани от „нарушения“.
„Централната избирателна комисия е длъжна да разпореди повторно преброяване на гласовете, като вземе предвид установените обстоятелства и мащаба на възможните нарушения“, заяви пред журналисти представителят на партията Арам Вардеваян, след като внесе жалба в комисията.
Други две опозиционни партии, „Процъфтяваща Армения“ и „Алианс Армения“, също обявиха, че ще оспорят резултатите.
„Силна Армения“ се оглавява от руския арменски милиардер Самвел Карапетян - преди година той беше поставен под домашен арест по обвинения, които той определя като политически мотивирани, пише БГНЕС.
Управляващата партия на Пашинян „Граждански договор“ спечели 49,8% от гласовете, далеч пред „Силна Армения“, която получи 23,3%.
Пашинян, който дойде на власт след революционните протести през 2018 г., се стреми да изведе страната си от орбитата на бившия ѝ имперски владетел Русия.
Победата му предизвика бърза реакция от Москва, която заяви, че вотът е бил помрачен от "западна намеса" и "натиск върху опозицията".
Анализатори обаче уличиха Русия в онлайн дезинформация, хакерски атаки и разпространяване на удобни за Кремъл послания, представящи сътрудничеството със Запада като опасно.
Русия има военна база в планинската кавказка държава и е сред водещите търговски партньори на Ереван.
Армения замрази участието си в ръководения от Русия съюз за сигурност през 2024 г., но остана в икономическия блок на Москва. Пашинян се стреми да поддържа прагматични отношения с по-големия съсед на страната си.
Кремъл предупреди, че членството едновременно в западни и руски структури би било несъвместимо.
В седмиците преди вота Русия забрани вноса на ключова арменска продукция.
Още от Свят
Известна MAGA блогърка: Събуденият Райх! Путин атакува с дрон самия Иисус Христос
Лумър разказва за атаката от 15 юни, когато руски дрон „Шахед“ удари комплекса на Киево-Печерската лавра. Тя е сред най-популярните представители на движението Make America Great Again
Гърция подготвя сделка с Израел за ПВО отбрана за 3 млрд. евро
Сред одобрените проекти е интегрираната система за противовъздушна отбрана „Щитът на Ахил“, включваща многослойна защита срещу въздушни цели, балистични ракети и дронове
ISW: Кремъл се готви за безредици при мобилизация, решението остава в ръцете на Путин
В последния си доклад Институтът посочва, че Държавната дума е приела закон, позволяващ на руски граждани с присъди за престъпления, свързани с контрабанда на наркотици и организирана престъпност, да подписват договори с Министерството на отбраната