Молдова видя заплаха в Приднестровието, коментира "Комерсант", визирайки националната стратегия за отбрана за 2018-2021 г., приета през миналата седмица от парламента в Кишинев.
Според документа страната смята да запази неутралния си статут, но същевременно ще задълбочава сътрудничеството си с НАТО. А сред основните заплахи за сигурността й се посочва присъствието на руски военни на приднестровска територия, посочва вестникът.
Той припомня, че Общото събрание на ООН прие през юни внесена от властите в Кишинев резолюция, призоваваща незабавно да се изтеглят от Приднестровието руските военни, влизащи в състава на миротворческите сили.
Руското външно министерство заяви за "Комерсант", че позицията на Кишинев "застрашава крехкия напредък, очертал се в приднестровското уреждане", се казва в материала.
Вестникът цитира зам.-министъра Григорий Карасин, заявил, че руската мисия действа ефикасно и "Приднестровието е единственият регион в Източна Европа, където след изпращането на миротворчески контингент военните действия бяха спрени и не се подновиха".
"Тази операция заслужава да бъде вписана като успешна в учебниците по миротворчество. През цялото време не пострада нито един миротворец, нямаше нито един боен сблъсък между страните в конфликта. (...) Гордеем се с това, което правят руските военнослужещи съвместно с молдовските и приднестровските си колеги" в състава на контингента, изтъкнал Карасин.
Прозападното мнозинство в молдовския парламент и правителството, което се ориентира към САЩ и ЕС, одобряват националната стратегия за отбрана, но проруският президент Игор Додон демонстративно внесе алтернативен документ. Той приканва да бъде укрепен провъзгласеният в конституцията постоянен неутралитет на Молдова, да се настоява за признаването му на международно равнище, както стоят нещата с Швейцария, Австрия, Лаос, Камбоджа, Ирландия, Малта и Туркменистан.
Додон изтъква в своя проект ролята на Русия като "посредник и гарант за всеобхватното политическо уреждане на приднестровския конфликт" и уверява, че "Русия ще направи всичко възможно да бъде запазен мирът у нас" и Молдова "да осъществи на практика своя исторически шанс" за развитие като независима държава.
Трябва обаче да отбележим, че с оглед формираната в Молдова властова система президентът няма особено влияние и документът, представен от Игор Додон, е само негова собствена политическа декларация, добавя "Комерсант".
Игор Додон
Според молдовския парламент присъствието на руски войски в Приднестрофието са заплаха за страната им
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.