Изключително тежко остава състоянието на простреляната в метрото жена. Тя е настанена в реанимацията на болница "Св. Анна". От Софийската градска прокуратура съобщиха, че на местопрестъплението са открити 7 куршума - 4 в жертвата и 3 в стрелеца, който се самоуби. Мъжът и жената не са били семейство. Той е бивш военен, работещ на трудов договор към охранителна фирма. На името на жената е имало закупен самолет билет за деня, в който се случи трагедията. Жената продължава да е с опасност за живота.
"Тя е в нестабилно състояние, нестабилна хемодинамика, апаратно дишане, все още се опитват реаниматорите да я стабилизират", заяви говорителят на УМБАЛ "Св. Анна" Антон Луков. Според психиатъра д-р Веселин Герев, има две възможни причини за трагичния инцидент в метрото – финансова или по-вероятната – ревност. "Когато се извършва престъпление по финансови причини, те обикновено са доста по-показни и в повечето случаи са наказателни, човекът един вид се предупреждава. В този случаи според мен става въпрос за емоционални причини. За да се стигне до този финален акт, обикновено минават години, в които жертвата е обект на психотерор", посочи д-р Герев пред BGonAir.
Според него мястото на престъплението - метрото на летище "София" – не е избрано умишлено. "Просто там се е случило, там е ескалирало напрежението. Не търсете в местопрестъплението някакъв избор на показност. Много по-важен е моментът, че да се стигне до този акт е имало системен тормоз 2-3 години най-малко назад", смята психиатърът. А експертът по сигурност Тихомир Стойчев призова да се обръща внимание на ранните сигнали за наличие на конфликти.
"Междуличностните отношения в един момент изкристализират в обществено опасни деяния. Ресурсни, информационни, комуникационни и поведенчески са основанията за възникване на конфликт. Наложена тази схема може да даде лесно обяснение на случая. Този човек, който е носил оръжие, изпълнявал е задължение по охрана, някой обръщал ли е внимание на проблемите, неговите конфликти, за да се стигне до степен на тяхната неразрешимост", обясни бившият шеф на ЦСБОП.
Експертите предупреждават, че системно не се обръща внимание на домашното насилие. В повечето случаи жертвите не търсят помощ заради срам или страх. А когато се стигне до жалба в полицията, органите на реда често неглижират този проблем.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца