Продемократичните демонстранти заявиха, че имат 100 дни, за да спасят Хонконг от „злия режим“ на Хонконг, след като китайският парламент гласува да наложи нов закон за сигурност, нанасящ смъртоносен удар на свободите на територията, пише британското издание The Times, цитирано от "Фокус". Законодателното събрание гласува с 2878 – 1 вчера, за да приеме закона, който ще накаже всяко несъгласие в Хонконг с тежки присъди и ще позволи на Пекин да изгради собствени операции за сигурност и разузнаване в административния район. Законът ще бъде вмъкнат директно в мини-конституцията на територията без надзор от собствения парламент и се очаква преди края на годината.
„Гражданската пресконференция“, водеща група на аморфното продемократично движение, обяви вчера, че нейните членове са решени да се противопоставят. . „Привържениците все още маршируват със същата силна воля и енергия дори и в лицето на мрачно бъдеще“, казва групата.
Активисти се събраха на онлайн форуми, включително Telegram и Lihkg.com, призовавайки хонконгчани да организират „Стодневна война“, за да защитят свободите си. „Хонконгските граждани могат свободно да коментират онлайн само за около 100 дни“, каза един от членовете. „Без значение какво се случва след това, трябва да използваме възможността да се борим и да се борим!“ „Ще събудим хората по света да се противопоставят на злия режим на комунистическата партия". Форумът също така призова членовете да обединят привърженици по целия свят, за да „кажат „не на Китай“ и „да кажат „не“ на „произведено в Китай“.
Джошуа Вонг, известен хонконгски активист, критикува вота като „черна“ операция „без законодателен контрол и обществени консултации. „Днешното решение е пряко нападение върху волята на гражданите“, заяви той.
Про-китайските политици в Хонконг опитват да приемат свои закони за национална сигурност от години. Пробата през 2003 година предизвика масови улични протести, докато опита за прокарване на закон за екстрадиция на граждани от Хонконг в материка предизика милионни демонстрации преди да бъде оттеглен от губернатора Кари Лам.
Вчера г-жа Лам приветства решението на Пекин, казвайки, че територията е „неотменима част от Китай“ и че „защитата на националния суверенитет, сигурността и интересите е конституционно задължение“. Въпреки това, онлайн анкета показа 98,6% противопоставяне на плановете.
Решението на Пекин бе посрещнато с критики от целия свят. В съвместна декларация на Обединеното кралство, Австралия и Канада се казва, че решението на Пекин подкопава регистрираното от ООН китайско-британско споразумение от 1997 г., което гарантира „една държава, две системи“.
В сряда държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че законът е „последното от серия действия“, подкопаващи свободите на Хонконг, и заяви, че САЩ обмислят да отменят специалния търговски статут на територията, ход, който може да отслаби неговата позиция като глобален финансов център. Президентът Тръмп обеща съобщение до края на седмицата.
Пекин заяви, че ще нареди на постоянната комисия на националния парламент да приеме „свързани закони за предотвратяване, спиране и наказване на всякакви действия или дейности, които застрашават националната сигурност“.
Китай обяви само преди седем дни, че се готви да наложи закона, като се позова на неспособността на територията да спре движението за демокрация миналата година, пише „Таймс“. И все пак документът, приет вчера от парламента, достигна само до две страници и в него нямаше подробности.
Когато беше натиснат върху спецификата, Матю Чеунг, 69-годишният административен секретар в Хонконг, каза, че „всичко това са подробности, които тепърва ще бъдат обявени. Всички го чакат. Ние също следим внимателно развитието“.
Висши служители в Хонконг твърдят, че законът ще бъде насочен само към „много малка“ група агитатори и няма планове за трансгранично правоприлагане от страна на континенталните власти.
Политиците в Хонконг одобриха и на второ четене законопроект, който криминализира обидите към китайския национален химн. В хаотични сцени, 37-годишният Тед Хуй Чи-фънг от Демократическата партия хвърли гнили зеленчуци по Андрю Леунг, 69-годишен, про-пекински политик. Законът за националния химн и ходовете на Китай срещу демократичните движения предизвикаха нова вълна от протести на територията. В сряда полицията разположи водно оръдие и изстреля сълзотворен газ по хилядите, които се събраха край парламента. Над 350 протестиращи бяха арестувани.
Следете с Фактор
Свят
Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния
- 07:26, 25 Ноември, 2024
Още от Свят
Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ
17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота
Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина
Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция
Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния
Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души, над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес