17 Юни, 2026

Протестиращи в сръбския град Зайчар обградиха и спряха заседание на Общинския съвет

Нестихващите протести в Сърбия, снимка: архив

„Някои от съветниците се уплашиха, не дойдоха, някои от опозицията, които досега бяха с правителството, не осигуриха кворум. Хората успяха“, съобщи общинският съветник Деян Кръстич

Протестиращи в сръбския град Зайчар се опитаха да влязат в сградата на общинския съвет в града, но бяха посрещнати от силно полицейско присъствие. 

Избухнаха сблъсъци, при които полицията насочи към хората сълзотворен газ, за да разпръсне тълпата.

В сградата на съвета, поради липса на кворум, сесията беше отложена за 5 март, предаде БГНЕС. 

Общинският съветник Деян Кръстич заяви, че е успял да влезе на събранието, но не е бил на заседанието.

„Някои от съветниците се уплашиха, не дойдоха, някои от опозицията, които досега бяха с правителството, не осигуриха кворум. Хората успяха“, заяви Кръстич.

Той каза още, че не трябва да се допускат повече „пагубни“ сесии, на които се вземат решения, източващи милиони от бюджета на града.

„Хората трябва да се изправят, защото в противен случай няма повече живот в Зайчар“, коментира общинският съветник.

Демонстрантите хвърляха яйца и червена боя по сградата, а полицията ги отблъсна, докато напрежението ескалираше. Депутатът от опозицията Драгана Рашич заяви, че сред протестиращите има ранени и напръскани със сълзотворен газ.

Сподели:
ЕП одобри доклада за Северна Македония, Вайц се провали в опита да го смекчи

ЕП одобри доклада за Северна Македония, Вайц се провали в опита да го смекчи

Наред с прекъсването на работата на съвместната Историческа комисия с България и заличаването на българско наследство, са посочени опитите на Русия да упражнява влияние в РСМ, и рисковете от концепцията за т. нар. „Сръбски свят“

Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Фон дер Лайен разкри: Нямам амбиции за трети мандат в ЕС

Нейни поддръжници твърдят, че по-строгият контрол от нейна страна е помогнал на ЕС да реагира на големи предизвикателства, включително войната на Русия срещу Украйна и нарастващото търговско напрежение със САЩ

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли в Скопие

По данни на прокуратурата на 15 юни около обяд той е предизвикал пожар пред сградата на българското посолство, с което е застрашил живота и здравето на хора, както и имущество със значителна стойност, грози го 5 години затвор

Коментари (0)