29 Март, 2025

Евродепутатите подкрепиха антиправителствените протести в Сърбия

Евродепутатите подкрепиха антиправителствените протести в Сърбия

Снимка: архив

Депутатът от ЕНП Томислав Сокол предупреди, че Сърбия е автократична държава

Депутатите в Европейския парламент обсъдиха кризата в Сърбия и многохилядните протести срещу властите в Белград. Те призоваха всички нападения срещу студенти и граждани, участвали в митингите, да бъдат разследвани.

В дебат, проведен в Страсбург, мнозинството от депутатите подкрепиха протестите. Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви, че гражданската активност играе важна роля в развитието на едно демократично общество.

„Базовите ценности са в основата на нашия общ европейски проект, който Европейският съюз очаква всички страни да приемат и уважават. Не трябва да се допуска насилие и полицията трябва да гарантира безопасността на протестиращите.“ - посочи тя.

Кос подчерта, че Комисията е обезпокоена от атаките срещу демонстранти и настоява за пълно разследване на тези нападения.

„Езикът, който подбужда към насилие, не трябва да бъде решение. Иразихме загриженост пред властите (в Белград) за отношението към граждани на държави-членки на Европейския съюз, които бяха задържани и след това им беше наредено да напуснат Сърбия, тъй като се твърди, че представляват заплаха за сигурността. Изразихме загриженост относно съобщенията за достъп до данни на граждани и публикуването им, това е недопустимо и трябва да бъде разследвано. Освен това разпространението на дезинформация, политика на насилие и изрази към Европейския съюз и нашите граждани, както и към представители на Европейския парламент и европейската делегация, която води разговорите между политици и гражданско общество, нямат място в европейската интеграция. При тези обстоятелства е важно да са налице условията за приобщаващ диалог, в който трябва да участват всички важни институции, включително преподаватели и членове на общността, за постигане на консенсус относно реформите за бъдещето на Сърбия. Това трябва да укрепи европейското общество и да консолидира бъдещето на Сърбия в Европейския съюз.“ - каза още Кос.

Еврокомисарят припомни, че пътят към членството в Съюза изисква реформи на базата на европейските ценности, не само в законодателството, но и в практиката. Марта Кос отново отбеляза, че всяка кандидатка за ЕС трябва да приведе външата си политика в съответствие с тази на общността.

Депутатът от Европейската народна партия Томислав Сокол предупреди, че Сърбия е автократична държава, а Вучич не е единственият ѝ проблем.

„Сърбия никога не е поемала отговорност за собствените си провали в миналото. Само когато всички слоеве на сръбското общество разберат, че няма какво да спечелият от някаква балканска хегемония и че ролята на регионална сила е само илюзия, ще говорим за сериозна европейска перспектива за Сърбия." - категоричен бе той.

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула също подкрепи студентските протести, посочвайки, че трагедията в Нови Сад е била поводът хиляди граждани да излязат по улиците из цялата страна.

„Това е политическа криза, която изисква политическо решение. Тези решения не могат да бъдат нито неоснователни обвинения във външна намеса, нито експулсиране на граждани на Европейския съюз. Ако има промени, те винаги трябва да се правят в съответствие с принципите на Организация за сигурност и сътрудничество в Европа. Докладът на Европейската Комисия показва проблеми, а има европейски лидери, които са там, за да похвалят напредъка. Ако искаме нови членове чрез надеждна политика на разширяване, трябва да пренасочим повече европейски средства към укрепване на демократичните институции и съдебната система. ЕС отдавна не е само общ пазар, но и общност на демократични ценности.“ - изтъкна Пицула. /БГНЕС

Сподели:
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й

Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й

Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести

Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?

Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?

Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на  администрацията на Тръмп