Изписвала скъпи лекарства за шизофрения на фиктивни пациенти
Лекарка от Пловдив е арестувана за източване на над половин милион от Здравната каса, съобщиха от прокуратурата. Задържаната работи като психиатър.
Схемата е стартирала през януари 2017 година. Лекарката е изписвала скъпоструващи лекарства за параноидна шизофрения на фиктивни пациенти. След това чрез посредници психиатърката получавала ампулите от аптеките и ги продавала на черно, обясни шефът на Областната дирекция на МВР в Пловдив старши комисар Йордан Рогачев. Една ампула от въпросните медикаменти струва между 700 и 900 лева.
"Незаконните действия от определени лекари с нехуманните си действия нанасят поражения на държавата с източване на НЗОК. Нанасят и вреди на гражданите, лишавайки ги от достъп до лекарства за тяхното здраве. Всички издирвателни действия са с сътрудничество с Районна прокуратура", допълни комисар Рогачев.
Разпитани са над 80 души. При претърсване на различни адреси в Пловдив, Кричим, Първомай, Кърнаре и Фотиново са открити и иззети протоколи, заготовки за печати, компютърни конфигурации. Според събраните доказателства 52 души, които според документите са били уж нуждаещи, са получавали тези лекарства. Разследването показва , че тези хора не знаят за тези лекарста, не са били на преглед, нито познават психиатъра. Част от пациентите са били в чужбина, когато по документи уж са били на лекар. Други имат психични заболявания, но се лекуват с други медикаменти.
Предстои повдигането на обвинения на лекарката за измама и съставянето на фалшиви документи, като тя ще бъде оставена в ареста за 72 часа. По закон предвиденото наказание е между 1 и 8 години затвор.
Фактор
Схемата е стартирала през януари 2017 година. Лекарката е изписвала скъпоструващи лекарства за параноидна шизофрения на фиктивни пациенти. След това чрез посредници психиатърката получавала ампулите от аптеките и ги продавала на черно, обясни шефът на Областната дирекция на МВР в Пловдив старши комисар Йордан Рогачев. Една ампула от въпросните медикаменти струва между 700 и 900 лева.
"Незаконните действия от определени лекари с нехуманните си действия нанасят поражения на държавата с източване на НЗОК. Нанасят и вреди на гражданите, лишавайки ги от достъп до лекарства за тяхното здраве. Всички издирвателни действия са с сътрудничество с Районна прокуратура", допълни комисар Рогачев.
Разпитани са над 80 души. При претърсване на различни адреси в Пловдив, Кричим, Първомай, Кърнаре и Фотиново са открити и иззети протоколи, заготовки за печати, компютърни конфигурации. Според събраните доказателства 52 души, които според документите са били уж нуждаещи, са получавали тези лекарства. Разследването показва , че тези хора не знаят за тези лекарста, не са били на преглед, нито познават психиатъра. Част от пациентите са били в чужбина, когато по документи уж са били на лекар. Други имат психични заболявания, но се лекуват с други медикаменти.
Предстои повдигането на обвинения на лекарката за измама и съставянето на фалшиви документи, като тя ще бъде оставена в ареста за 72 часа. По закон предвиденото наказание е между 1 и 8 години затвор.
Още от Улицата
Дискусия по Националния план за възстановяване на природата предложи решения
Експерти предложиха изграждане на противопожарни ивици в горите по границите със селскостопански площи, ивици от дървета и храсти по краищата на земеделските площи за опазване на птиците, картиране и възстановяването на торфища, поддържане на зелени покриви и градини пред блоковете и др.
WSJ: Горещите вълни завариха Западна Европа неподготвена
Европа е инвестирала сериозно в производството на вятърна енергия, но това може да се окаже проблем по време на жегите, защото вятърът е склонен да затихва при горещините
Проф. Рачев: От днес за 5 дни пускаме големия грил...
Климатологът предупреждава, че бруталната жега от Западна Европа ще атакува и Балканите, времето е само за почивка