2 Февруари, 2026

Путин с поредната пропаганда: Терористи готвят провокации в Идлиб, включително химическо оръжие

Путин с поредната пропаганда: Терористи готвят провокации в Идлиб, включително химическо оръжие

Владимир Путин

Руският президент лансира тази теза по време на срещата между Русия, Турция и Иран в Техеран

Правителството на Сирия има право да постави под свой контрол цялата си територия, заяви в петък руският президент Владимир Путин, цитиран от РИА Новости и "Фокус". 

„Сирийското законно правителство има право и трябва в крайна сметка да постави под свой контрол цялата си национална територия“, заяви Путин преди началото на срещата на върха между Русия, Турция и Иран в Техеран. 

Терористите в сирийската провинция Идлиб осъществяват и готвят провокации, в това число и с химически оръжия, заяви още Путин. 

„Останалите екстремистки групировки (в Сирия) към момента са концентрирани в зоната за деескалация в провинция Идлиб. Терористите се опитват да провалят режима на прекратяване на огъня, дори повече, те осъществяват и подготвят различни видове провокации, в това число и такава с използването на химическо оръжие“, заяви Путин. 

На свой ред президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган предупреди за опасността от „кръвопролития“ в сирийската провинция Идлиб, ако подготвяната офанзива на сирийското правителство се осъществи, предава AFP. 

„Никога не бихме искали Идлиб да се превърне в море от кръв“, заяви Ердоган по време на срещата на върха в Техеран със своите колеги от Иран и Русия, Хасан Роухани и Владимир Путин. 

„Всякаква атака, която бъде отправена към Идлиб, ще се превърне в катастрофа, масово клане и много голяма хуманитарна трагедия“, предупреждава турският президент. 

В Идлиб трябва да бъде обявено примирие и да се преустановят нападенията над тази сирийска провинция, заяви още Ердоган, цитиран от РИА Новости. 

По думите му, срещата на върха в Техеран е последната възможност за мирно разрешаване на проблема в Идлиб в рамките на астанския мирен процес 

Операцията в Идлиб и процеса на сирийско урегулиране се превърнаха в централни теми на срещата на върха между Русия, Турция и Иран, която се провежда в петък в Техеран, подчертава руската агенция.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с крачка назад,  надявал се да постигне споразумение с Иран

Тръмп с крачка назад, надявал се да постигне споразумение с Иран

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей определи последните протести като „преврат“, като предупреди, че американска атака би довела до широкомащабен конфликт

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Освен това Медведев коментира и придвижване „по-близо до Русия“ на американски атомни подводници, които Тръмп му изпрати

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван