2 Февруари, 2026

WP: Путин е бил предупреден за метежа на Пригожин

WP: Путин е бил предупреден за метежа на Пригожин

Владимир Путин

"Дълго време те не знаеха как да реагират"

Руските спецслужби са предупредили Владимир Путин, че Евгений Пригожин подготвя метеж със своята армия „Вагнер“ - два-три дни преди бунтът да стане факт, съобщава The Washington Post с позоваване на източник от европейска разузнавателна служба.

След предупрждението е била засилена охраната на стратегически обекти, включително на Кремъл, където е увеличена числеността на охранителите и им е раздадено повече оръжие. Други действия обаче не са предприети.

Според събеседника на изданието, Путин е имал достатъчно време, за да предотврати метежа и да арестува организаторите. Но когато започна бунтът, "на всички нива настъпи парализа, абсолютна тревожност и объркване".

"Дълго време те не знаеха как да реагират", посочва източникът.

Липсата на нареждания от Кремъл е принудило чиновниците самостоятелно да вземат решения, допълва той. Военните и шефовете на службите за сигурност по места са решили да не спират колоната на „Вагнер. Много от тях не вярвали, что метежът може да стане без съгласуване с Кремъл, въпреки извънредното телевизионно обръщение на Путин.

Метежът показа задълбочаващия се разкол в руския силов и военен естаблишмънт  по отношение на Украйна. Много от хората във висшите ешелони на руските въоръжени сили и спецслужбите са застанали на страната на Пригожин, се казва още в публикацията.

Същевременно редица представители на спецслужбите са били в ужас от похода на "Вагнер" и от реакцията на Кремъл. Според руски дипломат, в страната е имало объркване. Може да се спори за мащабите му, но действително не е имало съгласие.  Представители на руския елит коментират, че разногласията във връзка с войната в Украйна ще продължават, въпреки опитите на Кремъл да покаже, че Путин контролира ситуацията.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с крачка назад,  надявал се да постигне споразумение с Иран

Тръмп с крачка назад, надявал се да постигне споразумение с Иран

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей определи последните протести като „преврат“, като предупреди, че американска атака би довела до широкомащабен конфликт

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Медведев иска главата на Зеленски, може да хвръкне неговата: Анушка вече разля олиото

Освен това Медведев коментира и придвижване „по-близо до Русия“ на американски атомни подводници, които Тръмп му изпрати

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван